Halík se pustil do Zemana i Ovčáčka. A promluvil o své kandidatuře na Hrad

Praha – O knězi Tomáši Halíkovi se mluví jako o možném kandidátovi na Pražský hrad. On sám sice Miloše Zemana kritizuje, myslí si však, že by se našlo více lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

371
doporučujeme

Halík před několika dny v České televizi prohlásil, že Zeman se ukazuje s lidmi, kteří jsou nositeli "rakoviny extremismu". Čeští biskupové se od jeho prohlášení distancovali v oficiálním prohlášení. Podle Halíka je důležité, že církev není jednobarevná. Uvedl to v pořadu Radiožurnálu Dvacet minut.

O kardinálu Dominiku Dukovi řekl, že jsou dlouholetí přátelené a že oba v době komunismu yli součástí podzemní církve. To, že se biskupové od Halíkových názorů distancují, je podle něj „gól do vlastní branky".

Zemanových příznivců podle něj ubývá a tento trend prý bude pokračovat. Existuje podle něj jen tvrdé jádro jeho stoupenců, další lidé pak ale naopak vystřízlivěli, k čemuž přispěly i hojně medializované kontroverzní výroky šéfa Hradu. „Já myslím, že on nemyslí vážně skoro nic," uvedl Halík s tím, že se Zeman svými prohlášeními pouze pokouší dostat do médií.

Jeho předchůdce Václava Klause si podle něj bylo možné vážit alespoň proto, že si za svými výroky stál. Ostře se pustil také do Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Komentovat to, co říká, je prý pod Halíkovu úroveň.

Halík také uvedl, že je Zeman v zajetí oligarchů. „Lidé jako Tvrdík a další, jsou ti, kteří mají velký zájem. Peníze, moc, ovlivňují politické páky, a tím naplňují tuhle roli," vysvětloval kněz s tím, že ho fascinují země jako Rusko nebo Čína, které nemají „právní kulturu".

Kromě toho promluvil i o možné kandidatuře na Hrad. Už dříve se nechal slyšet, že by do něčeho takového šel jen v krajních podmínkách. „Muselo by se ukázat, že bych měl šanci být zvolen a že já ani lidé kolem mne nevidí nikoho, kdo by měl větší šanci," říká.

Jedním dechem ale dodal, že doufá, že někdo takový přijde. Domnívá se, že je zde celá řada lidí, kteří by mohli být dobrými prezidenty a kteří o tom také vážně uvažují. Sám by prý z kandidatury nebyl šťastný a tak by měl kandidovat někdo, kdo po tom „touží".

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama