Češi to přehnali? Drsné útoky na HateFree: Denně mi vyhrožují oběšením, tvrdí koordinátor

Praha - Nevraživost některých Čechů nezná mezí. Své o tom ví koordinátor vládní kampaně HateFree Lukáš Houdek, který tvrdí, že neonacistické nápisy na výlohách posprejovaných podniků mohly být jen symbolickým gestem. Denně se sám potýká s výhrůžkami.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Prodejna Správná podprsenka se bezprostředně po víkendových útocích rozhodla z projektu "HateFree zón" vystoupit. "Kolega, který má síť HateFree Zone na starosti, s majitelkou prodejny několikrát komunikoval. Včera obchod navštívil a obecně se snažíme prodejnu podpořit, ať už je jejich rozhodnutí jakékoliv. Majitelka zatím vystupovat nechce, uvidí, jak se věc vyvrbí, až opadnou emoce," svěřil se Houdek serveru Aktuálně.cz a dodal, že to je přesně to, o co útočníkům šlo.

"Po útocích jsme všechny zóny kontaktovali, snažili se jim vyjádřit podporu, upozornit na možnost napadení a přidali jsme i případné instrukce, kdyby se tak stalo. S obavami se nám zatím žádná z nich nesvěřila, což ale neznamená, že je nemají. Nutno však podotknout, že se nám od napadení přihlásilo téměř třicet nových míst po celém Česku," dodal.

Jeho týmu je prý na sociálních sítích vyhrožováno v podstatě každý den. "Skoro denně se objeví někdo, kdo nám hrozí oběšením. Někteří internetoví uživatelé jdou dál a píší nám také maily nebo soukromé zprávy na Facebooku. Některé z výhrůžek jsme konzultovali s policií, zejména v souvislosti s plánovanými akcemi, abychom zajistili bezpečí návštěvníků," podotkl koordinátor.

Podle něj se nenávist z online prostoru začíná přesouvat na ulici. Ukazují to prý nejen podobné útoky, jaké se staly o víkendu, ale také výpovědi muslimů, se kterými jsou v kontaktu. "Ti se čím dál více bojí opouštět své domovy, protože se často setkávají s různými nepříjemnostmi. Přijde mi také, že se postupně posouvá práh toho, co je legitimní. A někteří z politiků tomu svými vyjádřeními napomáhají," varuje.

Nepopírá, že se česká společnost rozděluje, lidé jsou k tomu prý často nuceni, jak médii, tak různými hnutími. "Člověk může mít pocit, že si musí nutně vybrat, že musí být nutně pro něco, nebo proti něčemu, že není možné, aby byl někde uprostřed. To může řadu lidí dost frustrovat. Pak už se jen velmi těžko hledají nějaké mosty mezi dvěma domnělými tábory," tvrdí.

Loading...
Témata: HateFree | Lidé | Násilí
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama