Jsme ve válce s Ruskem. Putin se bojí NATO, varují odborníci

Brno - Česká republika vede informační válku s Ruskem. Zaznělo to na debatě s názvem Jak funguje ruská dezinformační kampaň v Česku?, kterou pořádali organizátoři z brněnské odnože organizace Evropské hodnoty a odborníci z Fakulty sociálních studií MU.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

"V Česku často zaměňujeme propagandu se zkreslenou novinařinou. Novináři si do věcí vnášejí vlastní myšlenky a předsudky, ale to ještě není propaganda," podotknul podle webu online.muni.cz Josef Šlerka, vedoucí oboru Studia nových médií na Univerzitě Karlově, který se specializuje na sociální sítě a analýzu chování jejich uživatelů. 

Podle něj to ale neznamená, že proruská propaganda neexistuje. Právě naopak. "Nikdo z nás si angažmá v této informační válce nevybral, ale jsme její součástí a je třeba se tomu postavit," dodal Šlerka.

Proč se Rusko k této formě "války" odhodlalo? Podle šéfa speciálních sil Armády České republiky, plukovníka Karla Řehky, se cítí ohroženě, znervózňuje ho rozšiřování Severoatlantické aliance, a proto cítí potřebu budovat si aspoň pomyslně nárazníkovou zónu.

Dezinformace v Česku podle zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandy šíří 50 až 100 internetových portálů, přičemž vede server sputnik.cz. Propaganda prý cílí na emoce a systém se s ní snaží bojovat racionálními argumenty, což je bitva, kterou nikdy nemůže úplně vyhrát.

"Komunistický režim se u nás začal hroutit až jako jeden z posledních, až ve chvíli, kdy přestal fungovat ekonomicky. Ideologicky jsme s ním zase až takový problém neměli. Když se přestává ekonomicky dařit, utíkáme k něčemu jinému a obracíme se proti stávajícímu systému. K tomu samému došlo v době ekonomické krize a po ní a sklon věřit ruské propagandě je důsledek," podotkl pedagog z fakulty sociálních studií Miloš Gregor.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama