Další uchazeč o post prezidenta? Jste inteligentní a máte morální kredit, kandidujte, píše aktivista známému muži

Praha – Funkční období sice prezidentu Miloši Zemanovi končí až za dva roky, už teď se ale spekuluje, kdo by mohl být novým šéfem na Pražském hradě. Blogger, aktivista a vystudovaný právník Jan Vrobel otevřeným dopisem vyzval ke kandidatuře jednoho ze zakladatelů a stávajícího ředitele humanitární organizace Člověk v tísni Šimona Pánka.

Přidejte svůj názor 116 komentářů

371
doporučujeme

„Jste člověk s vysokým morálním kreditem, za nímž stojí kus poctivé práce. Jste jedním ze symbolů nebývalého občanského vzepětí v naší moderní historii nazývaného sametová revoluce, které je neodmyslitelně spojené s návratem demokratického právního státu do české společnosti. Zasadil jste se o to, aby má generace mohla vyrůstat ve svobodné zemi a já jsem Vám za to osobně velice vděčný," píše na úvod dopisu Vrobel.

Připomíná také, že je osobou, která „doslova vydupala ze země" neziskovou organizaci s vysokou mezinárodní reputací. „Celý Váš produktivní život je spjat s charitativní prací, zároveň jste člověkem schopným kvalitní argumentace, jste inteligentní, zcestovalý a máte životní, profesní i politické zkušenosti. Tímto Vás jako občan prosím, abyste zvážil svou kandidaturu na příští hlavu státu. Uvědomuji si, že žádat od Vás tuto oběť je velmi smělé, ale prodemokratičtí občané této země dnes potřebují kvalitního reprezentanta víc než kdy jindy (už jen to, že cítím potřebu použít adjektivum 'prodemokratický' je pro mě alarmující) a Vy reprezentujete hodnoty, v které významná část občanů této země stále věří," píša a dodává, že si uvědomuje, že kandidatura by Pánkovi výrazně zasáhla do soukromí.

„Také si uvědomuji, že Vám jako slušnému člověku bez mocenských ambicí není příjemná představa, že byste se sám zasazoval o svou kandidaturu. Rozumím, že musíte cítit podporu, oporu a rozumím i tomu, že musíte cítit ochotu občanů skutečně Vás podržet," píše aktivista v dopise, který uveřejnil na svém blogu a také na stránkách musicdanny.cz.

Řada lidí je podle Vrobela ochotna Pánka podpořit, zároveň si prý jeho kandidatury budou vážit a nabídnou mu bezplatné služby, spolupráci na kampani i další pomoc. „Rozumím tomu, že prezident ČR je do velké míry reprezentativní funkce. Jenže dnes se ukazuje, že občané České republiky potřebují slušnou reprezentaci tak, jako už dlouho ne. A já jsem přesvědčen, že bych na Vás jako na hlavu státu mohl být oprávněně pyšný. Prosím Vás, zvažte svou kandidaturu. Slibuji, že Vás v ní jako občan rád podpořím a věřím, že takových bude spousta," dodává Vrobel.

Podobná iniciativa existuje také na Facebooku, ke stránce „Šimon Pánek na Hrad" se připojily necelé tři tisícovky lidí. Na těchto stránkách se objevují především pozitivní reakce a slova vyjadřující Pánkovi podporu, objevují se zde i negativní komentáře, které šéfovi Člověka v tísni spílají za podporu uprchlíkům a muslimům.

Loading...
Vstupte do diskuze (116)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama