Jsou to idioti a ignoranti, tvrdí o islamistech bývalý radikál

Praha - Noman Benotman byl hlavou džihádistické buňky bojující v Afghánistánu proti komunismu s Sovětům. Nyní vede nadaci The Quilliam Foundation zaměřenou na problematiku extremismu a tvrdí, že většina radikálů jsou idioti.

Přidejte svůj názor

Korán
doporučujeme

Benotman tvrdí, že život radikálů je prázdný. "Necítí se zakořeněni ve své zemi, necítí se být začleněni ve společnosti. Sami sebe nepovažují za součást společnosti. Proto utíkají k takzvanému Islámskému státu, který jim dává pocit, že jsou součástí něčeho velkého," řekl Blesku s tím, že řada lidí, která se přidala k Islámskému státu, nedokázala ani přečíst Korán.

"Většina islamistů, kteří jdou bojovat, je banda idiotů a ignorantů," dodal. U něj samotného však byla situace jiná. "Pocházím ze zámožné aristokratické rodiny z Tripolisu. Můj děda byl libyjským ministrem obrany. Takže moje rodina není žádná chudičká. Nemluví k vám tedy někdo, kdo byl chudý, a proto sešel na cestu džihádu," uvedl.

K radikálům se přidal proto, že byl proti Kaddáfího režimu. "Vyrostl jsem s nálepkou blbečka z aristokratické rodiny. Nikdy mě to ale nevedlo k tomu, abych se radikalizoval. Otec ze mě chtěl mít podnikatele. V 80. letech byla za Kaddáfího silná islamizace, a tak jsem začal studovat práce myslitelů a islamistů. Kaddáfí byl vlastně islámský Marx," svěřil se s tím, že jeho knihy jsou o fúzi islámu a socialismu, a on bojoval proti té politické ideologii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama