Sovětů při našem osvobození padlo tisíckrát víc než Američanů. Používejte rozum, vzkazuje Klaus

Praha – V souvislosti s výročím konce druhé světové války se opět naplno rozjela debata o tom, kdo vlastně naši zemi osvobodil a jakou roli hráli američtí a sovětští vojáci. Své si k tomu řekl také někdejší prezident Václav Klaus, který na svých stránkách připomněl známá fakta.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

„Letos nebylo kulaté výročí konce 2. světové války. Ubylo oficialit, které – svou podstatou a způsobem organizace – nemohou být úplně mimo realitu a navíc nedávají prostor extremistickým postojům. Proto se vytvořil prostor pro postoje svévolné a politicky účelové. Není možné na to nereagovat," vysvětluje exprezident, co ho přimělo k sepsání komentáře.

I kvůli tomu to podle něj letos vypadá, že se boje vedly jinde. „Jako by se 2. světová válka primárně odehrávala na západní frontě, jako by na východě šlo o málo, jako by se o všem rozhodlo na západě a jako bychom byli osvobozeni v podstatě ze západu. Protiargumentů je možné přinášet nekonečné množství, ale hrozí, že jim nebude nasloucháno," posteskl si Klaus.

I proto se rozhodl přinést „suchá čísla". „Podle veřejně přístupných oficiálních dat (i OSN) přišlo při osvobozování Československa o život 116 amerických vojáků (podle některých zdrojů to bylo ještě méně), což není překvapivé, protože na západě Čech se nebojovalo (německé armády se chtěly dostat do amerického zajetí). Číslo ruských (sovětských) vojáků, kteří přišli o život, je 140 000, ale jsou i vyšší odhady. Znamená to, že sovětských vojáků zemřelo při osvobozování naší země tisíckrát více. I když připustíme možnou vyšší vyzbrojenost a tím i efektivnost americké armády, rozdíl tisícinásobku je velmi výmluvný. Je třeba ještě jiných důkazů?" argumentuje ekonom.

„Na území Sovětského svazu se bojovalo od června 1941 (ode dne, kdy já jsem se narodil), největší bitvy – o Moskvu, Leningrad, Stalingrad, Kursk a další – proběhly v letech 1941-43. Spojené státy se vylodily v Normandii až v červnu 1944. Atd. Atd. Zkusme používat rozum," vyzval všechny Klaus.

Loading...
Témata: Václav Klaus | válka
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama