Režisér Menzel: Prezident si na Hradě rochní jak prase v rejži

Praha - Hostem Marcely Škábové v pořadu Vaše téma byl oscarový režisér Jiří Menzel, autor filmových hitů jako Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto nebo Postřižiny. Kromě filmů byla ale řeč i o mentalitě Čechů nebo prezidentech.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Jiří Menzel
doporučujeme

Pozvání do pořadu Vaše téma přijala velká osobnost českého filmu, režisér Jiří Menzel. S moderátorkou nejdříve mluvil o knížkách a inspiraci. "Beletrii už moc nečtu, asi jsem zhýčkaný. Přečetl jsem toho už moc, tak mě vymyšlené příběhy spíš nudí," prozradil Menzel.

Řeč byla ale hlavně o české mentalitě. "Spousta lidí si zvykla být pod nějakou nadvládou. Nechtějí rozhodovat, nechtějí být samostatní, pořád šilhají po někom, kdo jim ulehčí," myslí si režisér.

Menzel varoval také před obratem k Rusku. "Rusové potřebují cara, o demokracii nic neví. Navíc třeba Němci mají i po 70 letech špatné svědomí z války, Rusové ale ne. Schválně se zeptejte Rusa, jestli se stydí za okupaci nebo za to, že Stalin zavraždil miliony lidí," dodal autor filmových hitů.

A vyjádřil se i k asi nejpalčivější otázce současnosti, migrační krizi. "Češi se chovají hrozně sobecky. Stydím se za to, jak jsou předpos*aní. Vidím v tom peciválnost, takové to 'hlavně, aby sem nikdo nešel a nemuseli jsme nic řešit'. Přitom k nám nikdo nechce," doplnil Menzel.

Chybu vidí ale i na straně migrantů - především těch ekonomických. "Kdo tam zůstane, když elita odejde? Tady to bylo podobně, spousta chytrých lidí utekla na Západ a zůstali tu plebejci, kteří volí Zemana," prohlásil oscarový režisér s tím, že řešení vidí ve vzdělání.

Menzel se do prezidenta Zemana pořádně opřel. "Měli jsme Masaryka a Havla. To mezi tím a to potom je s prominutím ostuda. Oba totiž měli určitou morální zásobu a nešlo jim o ten úřad. Zato teď se na Hradě a v Lánech prezidenti rochní jak prase v rejži," rozčílil se 76letý filmař.

Menzel ale mluvil i o svém řemeslu. "Já se snažím dělat svou profesi nejlíp, jak umím. Film a divadlo nejsou učebnice, idi nechtějí poučovat. Na dobrý film ale není žádný recept, musíte se řídit pocity a nevytahovat se, ani lidi urážet," doporučil.

A oscarový režisér se svěřil i se svým soukromím. Jeho manželka totiž před rokem a půl porodila druhou dceru - Evu Mariu. První holčičce pojmenované Anna Karolína je už sedm let, Menzelova manželka Olga ji má ale s jiným mužem.

"Teď jsem rád. Dřív mi děti nic neříkaly, měl jsem rád své pohodlí. Pak jsem ale potkal Olinku a zažil jsem něco, co do té doby nikdy," popsal Menzel své pocity. "Ty holky si se mnou hrajou, já jsem jejich otrok. Zamiloval jsem se do nich," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama