Přepisování dějin probíhá už dlouho. S Američany a Sověty to bylo jinak, než si lidé myslí, varuje Klausův muž

Praha – Někdejší prezident Václav Klaus tento týden varoval před přepisováním dějin a snižováním významu role Sovětského svazu při osvobozování Československa ve druhé světová válce. Poukazoval například na to, že sovětských vojáků při tom zemřelo asi tisíckrát více. Je slova teď podpořil také Institut Václava Klause.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Václav Klaus
doporučujeme

„Nedávno jsme objevili zajímavý graf, který novátorsky potvrdil naše dlouhodobé obavy z intenzivní manipulace s interpretací výsledků 2. světové války. Graf prezentuje výsledky průzkumu veřejného mínění organizovaného Francouzským institutem veřejného mínění (IFOP) ohledně proměny názorů Francouzů na roli jednotlivých velmocí při osvobození Evropy ve 2. světové válce," uvedl na stránkách Institutu Václava Klause ekonom Martin Slaný.

Výzkumníci pokládali otázku: „Který národ podle Vás nejvíce přispěl k porážce Německa v roce 1945 Otázka tedy nesměřovala přímo k osvobození Francie. „Institut IFOP ve své analýze porovnal odpovědi na tuto stejnou otázku z května 1945 a poté z let 1994 a 2015. Rozložení odpovědí ukazuje následující graf. Těsně po konci války v květnu 1945 připsalo 57 % Francouzů hlavní zásluhu za porážku Německa Sovětskému svazu, Spojeným státům 20 %. Přesně po 70 letech se tento poměr zcela otočil. 54 % Francouzů myslí, že k porážce Německa přispěly nejvíce Spojené státy, o Sovětském svazu si to myslí jen 23 %. U mladých do 24 let je tento poměr dokonce 59 % ku 21 %," píše ekonom.

„Byť se jedná o francouzský průzkum, odráží procesy, ke kterým dochází v celé Evropě. Při pohledu na interpretaci Dne vítězství našimi (nejen veřejnoprávními) médii, kdy to vypadalo, že se 2. světová válka primárně odehrávala až od roku 1944 na západní frontě, bychom podobné (ne-li horší) výsledky, očekávali rovněž u nás. Bez ohledu na to, že na našem území byl poměr padlých v boji proti nacistům mezi Američany a Sověty zhruba jedna ku tisíci. Zdá se, že přepisování dějin v myslích lidí je ještě větší, než se domníváme, a intenzivně probíhá už dekády," dodává Slaný.

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama