Česku dochází černé uhlí. Hrozí problémy?

Praha - Zásob černého uhlí připravených k vytěžení v Česku ubývá. Uvedl to vedoucí odboru nerostných surovin České geologické služby (ČGS) Jaromír Starý.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Uhlí z OKD, Dolu Paskov
doporučujeme

Podle údajů ČGS činily takzvané vytěžitelné zásoby ke konci loňského roku 41,8 milionu tun uhlí. O rok dříve to přitom bylo 56,6 milionu tun a na konci roku 2011 to bylo 180,7 milionu tun.

"Vytěžitelné zásoby černého uhlí jsou v ČR evidovány jen na těžených ložiskách části hornoslezské pánve, tedy v ostravsko-karvinském revíru, kde těží společnost OKD," řekl Starý. Dodal, že v Česku je nyní evidována zhruba setina procenta světových zásob komodity.

Společnost OKD na sebe minulý týden podala insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Toto pondělí pak vyhlásil Krajský soud v Ostravě úpadek firmy.

Podle aktuální Hornické ročenky klesl loni významně také objem černého uhlí, které se v Česku vytěžilo. Šlo zhruba o 8,5 milionu tun, meziročně o více než 35 procent méně. "K poklesu došlo z ekonomických důvodů, hlavně z potřeby snížit náklady při nízkých cenách uhlí," řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Právě nízké ceny uhlí a vysoké zadlužení jsou podle analytiků hlavními důvody současné situace OKD.

Loading...
Témata: uhlí | OKD
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama