Češi bojkotují Evropskou unii. Nový trend prosazují i politici

Praha - Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění ve společnosti převažuje názor, že Česko má zůstat v Evropské unii. Přesto se najdou tací, kteří s členstvím zásadně nesouhlasí, a rozhodli se proti němu bojovat pomocí státních poznávacích značek.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Češi se mohou v poslední době setkat se zajímavým protestem proti Evropské unii. Přeškrtnutou dvanáctihvězdnou vlajkou na státní poznávací značce auta se řidiči snaží dát najevo svůj politický názor, a nejedná se jen o majitele vozů z řad občanů. Tento styl protestu prosazuje zejména Strana svobodných občanů a její předseda Petr Mach, který je sám členem Evropského parlamentu.

Podle serveru Novinky.cz se ale jedná o přestupek. "V tomto případě se skutečně jedná o přestupek, konkrétně řidič porušuje prováděcí vyhlášku k zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, konkrétně vyhlášku o registraci vozidel," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Svobodní však tvrdí něco jiného a upozorňují, že o přestupek nejde, protože funkce registrační značky je zcela zachována. Místopředseda Svobodných v Olomouckém kraji Tomáš Grygar upozornil, že dané jednání není možno posoudit jako přestupek, protože "zákon o provozu na pozemních komunikacích upravuje přestupky ve vztahu k neumístění, zakrytí, úpravě či znečitelnění SPZ v ustanovení § 125c, odst. 1, písm. a). Použití „protiunijní" samolepky Svobodných není způsobilé k zakrytí či upravení SPZ do té míry, že by u SPZ byla znemožněna či podstatně ztížena její čitelnost, jak vyžaduje k naplnění formální stránky přestupku ustanovení § 125c, odst. 1, písm. a), bod 2. zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zákon vyžaduje určitou kvalifikovanou formou "znečitelnění", úprava SPZ prostřednictvím naší samolepky tuto kvalifikovanou formou (znemožní či podstatně ztížení čitelnosti SPZ) nenaplňuje."

Podle něj se při výkladu daného ustanovení zákona musíme ptát, co je jeho účelem, resp. co je účelem konkrétní ochranné normy. "Ta zde spočívá evidentně v tom, aby vozidlo mohlo být v případě potřeby řádně identifikováno. V tom naše samolepka v žádném případě nebrání. Samolepka může jen způsobit optické přeškrtnutí znaku EU, který je však i poté viditelný a patrný. Ochrana znaku EU na SPZ dle mého názoru není ochranným účelem normy (§ 125c, odst. 1, písm. a) zákona o provozu na pozemních komunikacích). Vůbec tedy dle mého názoru nedojde k naplnění formálních znaků (stránky) tohoto přestupku," podotkl na webu strany.

Odkaz na vyhlášku o registraci vozidel zde podle Grygara nemá význam, protože výše uvedený závěr nevyvrátí. Vyhláška totiž upravuje pouze náležitosti SPZ, neupravuje skutkové podstaty přestupků. Občané, kteří si tedy na SPZ znak EU přeškrtnou, prý pouze realizují ústavně garantovanou svoboda projevu.

Na přeškrtnutou vlajku upozornil také sám Mach, který na sociální síti napsal: "Dnes náš focus prošel STK a žádná námitka proti samolepce přeškrtnuté EU nepadla. A pak jsem na boku budovy STK viděl vyvěšený sejný symbol."

Spor o přestupek nerozseklo ani ministerstvo dopravy. Podle mluvčího Zdeňka Neusara se ale o přestupek jednat může. "V této věci platí, že registrační značka má přesně definovanou podobu a formu. Pokud ji nemá, může na takové vozidlo být pohlíženo jako na vozidlo bez registrační značky, a proto se může jednat o přestupek. Primárně pak musí být zachována její čitelnost a význam. Každý takový případ se posuzuje individuálně," sdělil serveru EuroZprávy.cz.

Loading...
Témata: SPZ | svobodní
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama