Jan Hrušínský: Nikdy nemůžete být na straně lidí, kteří chtějí dostat svět zpátky do minulého století

ROZHOVOR - S hercem a ředitelem Divadla Na Jezerce Janem Hrušínským jsme si povídali o aktuálním dění, politice i uprchlické krizi. Jaký by podle něj měl být ideální prezident České republiky? A je podle něj naše země v bezpečí?

Jan Hrušínský

Jste sice umělec, to ale neznamená, že se nezajímáte o dění kolem sebe. Odkud nejčastěji čerpáte informace o aktuálním dění?

Asi jako každý. Z dostupných zpravodajských zdrojů, hlavních deníků, televizního zpravodajství, internetu a podobně.

V Česku se v posledních týdnech a měsících hovoří o některých zásadních věcech, jako je protikuřácký zákon, evidence tržeb nebo změny ve školství, kdy by měl být povinný poslední rok mateřské školky. Mluví se o inkluzi ve vzdělávání. Sledujete tyto debaty? A co vás z toho nejvíce zajímá?

Znepokojuje mě, že v naší zemi poslední dobou přibývá příliš mnoho nejrůznějších omezení základních svobod a občanských práv. Dokonale nám to stát předvedl např. při nedávné návštěvě čínského prezidenta. Zhoršují se podmínky pro svobodné podnikání, pro svobodný život. Porušování základních demokratických pravidel a principů přestává být nenápadné a pozvolné, ale děje se přímo před našima očima, což považuji za mimořádně nebezpečné.

Prezident Miloš Zeman budí některými svými výroky značné kontroverze. Při návštěvě čínského prezidenta třeba uvedl, že vztahy mezi oběma zeměmi byly špatné, protože minulá vláda „podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech". Souhlasíte s jeho slovy?

Nesouhlasím bohužel s většinou jeho slov a činů. Jestliže člověk, který vystupoval v prezidentské kampani jako horlivý zastánce EU, což po svém zvolení zakončil velkolepým vyvěšením evropské vlajky na Hradě, dnes bez jakéhokoli oprávnění pronáší vámi zmíněná slova, volá po referendu o vystoupení z EU, opětnému zadrátování našich hranic a zcela nepokrytě usiluje o přimknutí České republiky k Rusku a komunistické Číně, považuji to za nečestné jednání, kterého se dopouští především na lidech, kteří mu v přímé volbě dali svůj hlas. Podaří-li se mu opravdu naši zem vrátit zpátky do minulého století, doplatí na to paradoxně i ti, kteří ho nyní podporují. 

Vy sám jste se na sociálních sítích do Miloše Zemana poměrně ostře pustil. Doslova jste uvedl, že „ze své lahve vypustil džina fašismu a extrémismu". Co přesně tím máte na mysli?

Naše rodina byla tvrdě postižena v době nacismu. Mnoho mých blízkých příbuzných bylo zavražděno v koncentračních táborech. Nikdy bych nevěřil, že v 21. století bude prezident České republiky zvát na Pražský hrad „židobijce" a současného tvůrce seznamu českých Židů, nevěřil bych, že prezident naší republiky bude zpochybňovat a bagatelizovat události ze 17. listopadu 1989, nevěřil bych, že bude zesměšňovat svobodu slova, že se při výročí 17. listopadu ostentativně postaví na tribunu vedle extrémisty a xenofoba, který chce zavádět koncentrační tábory a z lidí mlít masokostní moučku, nevěřil bych, že se znovu začnou v Praze objevovat hákové kříže, nevěřil bych řadě jiných událostí, kterých jsme díky tomuto prezidentovi dnes a denně nedobrovolnými svědky.

Když je řeč o prezidentovi, začíná se spekulovat o tom, kdo by se o tento post mohl v nadcházejících volbách ucházet. Máte vy osobně favorita? A jaký by podle vás měl český prezident vlastně být?

Žádného favorita zatím nemám. Prezidentem by měl být inteligentní, vzdělaný a slušně vychovaný člověk, který bude nesobecky hájit zájmy České republiky a jejích spojenců. Člověk, který bude mít na zřeteli lidská práva a dle svých možností bude přispívat ke kvalitnějšímu životu na této planetě.

Spory se teď vedou také o účasti ministra kultury Daniela Hermana na sudetoměckém sjezdu. Hermana sudetské Němce například oslovil „milí krajané", vyslovil také hluboké politování nad všemi událostmi, které se jim po válce staly. Jaký je váš názor na toto podle některých „neustálé omlouvání"?

Podívejte se, kdo ty spory vede. Komunisté, estébáci a proruské zpravodajské weby. Zločinci. Možná ještě bojovníci za svobodu paní Bobošíkové, ne? Popírači holocaustu a extrémisté jim nevadí, ale pan Herman ano. Pokud je mi známo, dnešní sudetští Němci nemají žádné územní ani majetkové požadavky vůči ČR a Německo už dost dlouho není nacistickou zemí Adolfa Hitlera. Možná si toho soudruzi v zápalu internacionálního boje nevšimli. Pan Herman se mi v tomto smyslu jeví jako kultivovaný a čestný člověk, který se nebojí hájit zájmy naší země a dobrých vztahů s našimi sousedy. Kéž by politiků, kteří se nebojí být čestní, bylo víc.

Velkým a dlouhodobým tématem jsou uprchlíci. Silné emoce teď budí skupina uprchlíků z Iráku, která byla nejprve ubytována v Česku. Pak se ale rozhodla, že se vydá do Německa a nakonec domů do Iráku. Padala slova o tom, že si neváží pomoci a že nejde o skutečné uprchlíky. Jaký je váš názor?

Nevím, jak vy, ale já jsem na vlastní oči ani jednoho uprchlíka v České republice ještě neviděl. Jistě, několik jich tu objektivně bylo. Jestliže se nakonec ze zoufalství rozhodli raději vrátit zpátky, odkud přišli, tak nevím, na co si všichni ti svatí válečníci proti islámu stěžují. Zase se podívejte, kdo tyhle nenávisti vyvolává. Nedávno nějaký člověk volal, že na jednom nádraží je bomba. Ukázalo se, že to není pravda, policie ho ještě ten den vypátrala a za šíření poplašné zprávy mu hrozí tři roky vězení. Nepodmíněně. To je v pořádku. Na druhé straně jsme dnes a denně svědky, jak řada lidí v čele s prezidentem republiky, šíří neověřené poplašné zprávy, že se přes Česko povalí statisíce imigrantů, mezi nimiž budou teroristé, kteří všem uřežou hlavy a vyhodí všechny do vzduchu! A nic. Žádná policie, žádné nepodmíněné tresty, žádná ochrana občanů před poplašnými zprávami, žádné zbavení úřadu pro permanentní překračování pravomocí veřejného činitele, nic. Vystrašit záměrně starší lidi k smrti nebo zblbnout ty méně vzdělané není u nás, jak vidíme, velký problém. Ale je to odporné. Obávám se, že do příštích voleb to bude čím dál tím horší.

Řecko začalo na základě dohody s Tureckem vracet migranty do Turecka. Myslíte si, že to problémy s velkým přílivem migrantů do Evropy vyřeší? A jste spokojen s tím, jak EU a Česko řeší problémy s uprchlíky?

Evropa dělá celou řadu chyb, má špatnou ochranu vnějších hranic, má mnoho problémů, které mně nejsou lhostejné, včetně nesmyslné evropské, ale promiňte, i české byrokracie. Vadí mi špatná informovanost o příčinách uprchlické krize. Když vidíte celá syrská města srovnaná se zemí, vidíte krutost diktátora Asada, s níž systematicky vyvražďuje statisíce vlastních lidí, milion dětí zůstalo v Sýrii bez rodičů, a když k tomu připočtete následky ruského plošného bombardování syrských měst (asi bratrská pomoc, ne?), řekl bych, že byste také utíkali. Vadí mi, že věci nejsou nazývány pravými jmény a kolem pravdy se na veřejnosti často chodí, jako kolem horké kaše.

Přesto všechno je evidentní, že bezpečnost naší země, zachování naší svobody a demokracie je možné jedině, zůstaneme-li členy Evropské unie a NATO. Nikdo jiný nemůže naši bezpečnost zajistit a nikdo jiný to ani nemá v plánu. Podívejte se, co Rusové dělají na Ukrajině, připočtěte k tomu vlastní zkušenost s mnohaletou Sovětskou okupací Československa a zjistíte, že nikdy nemůžete být na straně lidí, kteří chtějí dostat svět zpátky do nejkrvavějšího století v dějinách lidstva.

Díky za rozhovor.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, tvoří se kolony

18.09.2021 11:11 Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami dnes na letišti v Mošnově na…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama