O co jde Americe? Kotrba prozradil její cíl a promluvil o studené válce

Praha - Publicista a analytik Štěpán Kotrba rozvedl plán a snahu Spojených států v diskuzi o jižním křídle NATO. To bylo naprostou nezbytností pro teoretické poražení Chruščova a následně Brežněva.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vlajka USA
doporučujeme

""Jižní" politika NATO sahá až k zakladatelům geopolitiky před 1. světovou válkou: siru Halfordu Mackinderovi, generálmajorovi Karlu Haushoferovi a profesoru Nicholasi Spykmanovi. Mackinder si vysnil kontinentální pevnost pevninských zemí Heartland – srdce Světového ostrova Eurasie. To v sobě skýtá potenciál vládnout světu," uvedl na webu Českého rozhlasu Kotrba s tím, že jde o státy Baltského moře, střední a dolní Dunaj, Černé moře, Anatolie, Arménie, Persie, Tibet, Mongolsko, Rakousko-Uhersko a Rusko.

Mackinder považoval východní Evropu za bránu k ovládnutí srdce Eurasie a jako oblast bezpečnostního vakua mezi Ruskem a Německem. Boj o ni byl vyústěním 20 let studené války a následným zadržováním - vazalstvím východu Evropy rozšířením NATO až k hranicím Ruska, připomněl analytik.

Pro Spojené státy je prý nejdůležitější zabránit, aby toto území bylo ovládáno Ruskem. To je údajně základem protiruské politiky NATO i EU. "Rozvoj expedičních sil, dlouhodobý odpor vůči „revizionistickým státům, jako je Rusko" a asertivita proti Číně je páteří nové Národní vojenské strategie USA z loňského roku," píše Kotrba.

Podotkl, že klíčem k zadržení Rusů během studené války bylo Turecko, mezi Černým a Středozemním mořem, což mu umožňovalo mít vliv v surovinových zemích u Kaspického moře či na Blízkém východě, a schopnost zadržet sovětskou černomořskou flotilu v úžinách Bospor a Dardanely tak, aby neproplula do moře Středozemního. Rusové jen částečně kontrovali - pokusem o socialismus na trase. 

Po porážce Sovětského svazu Řecko dostalo roli sloužit vítězům jako zadržovací bariéra.Kotrba ale soudí, že to bylo k zajištění možnosti americké flotily vplout nejen do Černého moře, ale i k Suezu. "Obkličování postupovalo diplomaticky– rozšířením NATO do Bulharska, Rumunska, Gruzie. Arabským jarem, které mělo eliminovat vliv Mubaraka v Egyptě. Sunnitské monarchie byly navázány na ropné zájmy, šíitské země byly ponechány svému osudu. Až doteď," dodal.

Loading...
Témata: USA | NATO | Rusko
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama