Samková pro EZ: Turecký velvyslanec se zachoval jako baba. Muslimové čekají, že jejich ideologie bude tolerována

ROZHOVOR - Přirovnání islámu k totalitní ideologii je zcela na místě a turecký velvyslanec ze sálu utekl jako pubertální kluk, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz advokátka Klára Samková, která vyvolala poprask svým projevem zaměřeným proti islámu. Očekává, že bude mít kauza nějakou dohru? A proč před lety muslimům sama dobrovolně pomáhala?

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Klára Samková v diskusním fórum ve Sněmovně na téma: Máme se bát islámu? (18.5.2016)
doporučujeme

Na půdě Poslanecké sněmovny jste v rámci semináře „Máme se bát islámu?" přednesla jste poměrně drsný proslov, islám jste nazvala zločineckou ideologií a srovnala jste ho s nacismem, fašismem a komunismem. Co vás k tak ostrému příměru vedlo?

Podle mého názoru to není ostrý příměr, je to pravdivý příměr. Respektive, není to srovnání, je to zcela objektivní přiřazení islámu k obdobným totalitním – a dlužno říci, že zdaleka ne tak krutým – ideologiím.

Psali jsme:  

Česká, ale třeba i slovenská média mluví o „mezinárodní ostudě". Očekáváte, že váš projev bude mít nějakou dohru?

Jestli bude nebo nebude mít dohru pro mne osobně, mi je šumafuk. Je potřeba začít o věcech otevřeně diskutovat. Vládní tak zvaná elita a velká část intelektuálů ztratila zpětnou vazbu s realitou. Neví, co je život... asi už neví, co to je mít hlad déle než pár minut a co to je mít opravdový hlad. Zapomněli, co to je čelit ohrožení života kvůli názorům. Padesátá léta jsou už pro ně daleko. Je potřeba začít o islámu mluvit a nerozumovat o tom, co znamenal islám pro Araby v 7. století, ale o tom, co znamená pro celou planetu ve století 21.

Turecký velvyslanec uvedl, že vaše vyjádření bylo otřesné a že v Česku bují islamofobie. Zároveň mluvil o tom, že jste vaším projevem porušila české i mezinárodní právo, volá proto po reakci úřadů. Chtěla byste na jeho slova nějak reagovat?

Pan turecký velvyslanec utekl ze sálu jako pubertální kluk, který vzdoruje rodičům. Takové jednání není hodné muže a diplomata. Zachoval se jako baba. Co se týká muslimů, očekávají, že na základě evropského práva bude jejich ideologie tolerována. A pak ji budou moci vnutit přímo či nepřímo všem. Upozornila jsem na přesná zákonná ustanovení, totiž čl. 17. Úmluvy o lidských právech a svobodách, podle kterého je to, co dělá islám v Evropě, zakázáno. Pan velvyslanec nedodal ani jedno konkrétní zákonné ustanovení, které bych měla porušit a vůbec nic nezdůvodnil, což je pro islám typické. Vydává pouze politicko-ideologické proklamace, které mi jsou jako právníkovi lhostejné. Pokud úřady tak zvaně „zasáhnou", uvidíme, co s bude dít dál. Jestli začne hořet Reichstag, věřte, že svoji obhajobu budu míst stejně dobře připravenou jako Georgi Dimitrov.

Poslanec Zdeněk Soukup, který seminář organizoval, se vás zastal s tím, že jste sice použila nešťastnou rétoriku, ale že s vámi v mnohém souhlasí. Naopak někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková se od vašich slov distancovala, stejně jako třeba ministerstvo zahraničí. Zaregistrovala jste ve vašem okolí další, ať už pozitivní nebo negativní ohlasy?

Nevím, co pan poslanec myslí „nešťastnou rétorikou". Řekla jsem, co si myslím a mám pro to podklady. Paní ex-ministryně Válková, která na začátku své diskuse o sobě prohlásila, že je feministka, ať se distancuje, od čeho chce. Především ona sama se distancovala od reality a také od žen, které islám utlačuje. Všechny je opustila – jako žena, jako právnička a jako poslankyně: hanba jí!

Ohlasy jsou četné a různé, ale upřímně řečeno, nejsou pro mne rozhodující. Rozhodující jsou fakta. A faktem je, že islám je totalitní životní styl, ničící osudy lidí na celém světě. Zcela se ztotožňuji s výrokem Mustafy Kemala Attatürka, prvního tureckého prezidenta, který řekl:

„Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy." Bohužel už však není realitou druhý výrok otce Turků, totiž, že: „Islám je dobrý nanejvýš pro změkčilé Araby, nikoli však pro Turky, kteří jsou dobyvatelé a muži." Turci už nejsou žádní dobyvatelé – zneužívají uprchlíků, těch nejslabších, k naplnění svých dobyvatelských cílů a se zbraní bojují proti kurdským dívčím sborům. A muži už taky nejsou, jak dokázal velvyslanec Turecka svým úprkem z konferenčního sálu.

Lidovecký poslanec Ivan Gabal pak v souvislosti s vaším vyjádřením mluví o podrážení nohou unijním vyjednavačům a urážením spojenců. Vy to tak ale zřejmě nevidíte...

Poslanec Gabal je pro mne velmi důležitý muž. Znám jej již 25 let, kdy začal sociologicky zpracovávat a navrhovat řešení pro začlenění Romů v ČSSR, ČSFR a posléze v ČR. Jak vidno, jeho návrhy a prognózy byly tak fantasticky naplněny, že, jak jsem již řekla, na jeho názor je vždy spoleh: stačí udělat naprostý opak, než co říká on a pozitivní výsledek se zaručeně dostaví. Takže zcela stejně přistupuji i k jeho doporučením ohledně „unijních vyjednavačů" kterým ovšem navíc, pokud by to bylo možné, bych nohy podtrhla velmi ráda. Bohužel na to nemám dost sil.

K věci se v prohlášení vyjádřilo také Ústředí muslimských obcí, které ústy Muneeba Alrawiho uvedlo, že „váš postoj je paradoxní, protože jste před lety nejednou, jak osobně tak i skrze svou advokátní kancelář, poskytla právní pomoc a rady ve velmi důležitých záležitostech i Islámské nadaci v Praze a že jste se zřekla i nároků na odměny a služby poskytla zcela zadarmo, pouze ze sympatie k organizaci, která se k Islámu hlásí už přímo ve svém názvu". Jak to, že se od té doby váš postoj tak změnil?

Pan Alrawi je zbabělec, protože dobře ví, že jsem podle zákona o advokacii zavázána k mlčenlivosti, takže moje obrana proti jeho velmi zavádějícím výrokům je velmi omezená. Islámské nadaci jsem skutečně poskytla právní služby v roce 2001 a to zdarma. Stejně tak jsem poskytovala zdarma právní rady mnoha neziskovým organizacím a pomáhala jsem a pomáhám řadě opravdu chudých lidí. Činím tak po dobu 22 let, co jsem advokátkou. V případech, na které stačím a pro které se rozhodnu, pracuji nejen zdarma, ale i na vlastní náklady. V prohlášení pana Alrawiho jsou pikantézní dva aspekty: prvním je, že si dovoluje podsouvat mi motivaci – že jsem tak činila ze sympatie k islámu. Nikoliv, učinila jsem tak ze sympatie k neziskovým a dobročinným organizacím, v čemž Islámská nadace naprosto nebyla ojedinělá. Toto podsouvání mi mých závěrů a motivací je typickou islámskou dezinterpretací a zneužitím mnou prokázané laskavosti.

Musím dodat, že v roce 2001 byla situace naprosto jiná a bylo možno doufat, že muslimové a křesťané mohou žít spolu v míru. I proto, že jsem i já byla tehdy tak naivní, mám velké pochopení pro ty, kteří nyní – bohužel zcela neoprávněně – doufají v možnost mírového soužití nyní. Druhou pozoruhodností je inovativní přístup, s jakým pan Alrawi zapracoval na způsobu mojí diskreditace. On mne se totiž pokusil zdiskreditovat sebou samým. Je to obdobné, jako kdyby přede mnou společnost varoval Radovan Krejčíř s tím, aby si na mne všichni dali pozor, protože jsem pro něj pracovala a všichni přece vědí, co je on zač. To je naprosto inovativní způsob, který pan Alrawi použil, a, dlužno říci, že mi velmi nalil naději do žil, že by přece jen mohlo být integrace muslimů v ČR dosaženo. Je totiž na úplně stejné úrovni jako famózní výrok profesora Zelí z legendární povídky Šimka a Grossmanna „Exkurze do ZOO", která zní: „Nechci slevu zadarmo" a která již po desetiletí nachází velmi příznivý ohlas v srdci každého roduvěrného Čecha.

Na vaše vystoupení zareagoval také Martin Konvička, který se omluvil za vaše vyloučení z Bloku proti islámu. Jste s ním teď v kontaktu? A uvažujete o další spolupráci ať už s Blokem nebo nově vzniklou Alternativou pro ČR?

Buďte přesní: pan Konvička se mi neomluvil, pan Konvička vyvěsil na webových stránkách Bloku proti islámu něco, co on sám považuje za omluvu. Nechci to dál rozebírat, protože bych jej mohla poslat za tureckým velvyslancem. (Což, když jste se ptali na ty ohlasy, mohu nyní a zde potvrdit. Místo „táhni do...." jsem zachytila, že se začalo říkat „táhni za tureckým velvyslancem." Zdá se, že se to ujalo, i když to je delší.) Jinak s panem Konvičkou v kontaktu nejsem, řekla bych, že je nyní zaneprázdněn dalším kádrováním členstva. S Blokem o další spolupráci neuvažuji, ale podpořím každého, o kom jsem přesvědčena, že se islámu postaví. Proto jsem se rozhodla, že budu co možná nejvíce podporovat Petra Hampla v jeho senátorské kandidatuře v Berouně a Jiřího Kobzu v jeho senátorské kampani v Mělníku. Oba za to stojí a tímto si je dovoluji doporučit přízni p.t. čtenářstva.

Pokud odhlédneme od vašeho projevu, jaký je váš názor na dohodu uzavřenou mezi EU a Tureckem? Zastaví příval uprchlíků?

Tuto otázku považuji samu o sobě za tak nesmyslnou, že v sobě nenacházím dostatek sil, abych zpracovala nějakou diplomaticky se tvářící odpověď. Takže nediplomaticky: blbost.

A měla by být podobné dohoda uzavřena i s některými africkými zeměmi, jak plánují někteří lídři EU?

To už není blbost, to je psychiatrická porucha.

Loading...
Vstupte do diskuze (50)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Jaký bude premiér Jaromír Soukup? Zanedlouho se to dozvíte, vzkázal…

06.10.2019 18:04 Aktualizováno Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov, přichází s novým projektem. Chce zaujmout diváky novým…

Netflix bude v češtině. Giganti startují boj o českého diváka

05.10.2019 21:46 Aktualizováno Když máte doma Apple TV a podíváte se na aplikaci Netflix, uvidíte ilustrační screenshoty z českého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama