Horáček: Na prezidentskou kampaň bych dal 50 milionů ze svého. Když už do toho půjdu, budu chtít vyhrát

Praha – Textař, spisovatel a producent Michal Horáček je jedním z těch, o kterých se spekuluje jako o případných kandidátech na prezidenta. On sám sice definitivní ano nebo ne neřekl, dle jeho vyjádření je však jasná, že o věci vážně uvažuje.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Skladatel a textař Michal Horáček
doporučujeme

V rozhovoru pro server ihned.cz kandidaturu opět nevyloučil. „Kandidatura nevzniká tím, že se někdo ráno podívá do zrcadla a řekne si – ty jsi ale pašák, kluku, ty bys měl dělat prezidenta. Teď je ale dobré období pro to, aby se ti, kteří by byli ochotni to zkusit, představili," vysvětluje.

Připomněl také, že na Facebooku existuje iniciativa, která ho ke kandidatuře vyzývá a kterou už podpořilo několik tisíc lidí. „A slyším podobné výzvy, když vystupujeme s kolegy na různých místech v republice s recitálem, který shrnuje mou písňovou tvorbu za 33 let. Možná to špatně čtu, ale měl jsem dojem, že se moje případná kandidatura stává tématem i pro lidi, které ani neznám. Takže když se mě na prezidentskou volbu v roce 2018 nedávno zeptal moderátor Martin Veselovský v internetové DVTV, upřímně jsem odpověděl, že možné to je," připouští.

Neví ani, do kdy se definitivně rozhodne. „Nenaplňuji nějaký předem promyšlený scénář. Pan prezident Zeman, o němž se předpokládá, že bude favoritem, řekl, že on sám své rozhodnutí oznámí v březnu 2017. Takže by mělo být jasno nejpozději do té doby," uvedl s tím, že když už by do kandidatury šel, musí to být vážný pokus s úmyslem vyhrát.

Jasněji má o financování své potenciální kampaně. „Víme, že tyto kampaně jsou finančně náročné. Nedá se to vyhrát čistě penězi, zvlášť pokud za jiným kandidátem bude stát například velká ruská naftová společnost. Slyšel jsem o legislativním návrhu, aby existoval pevný strop na výdaje za kampaň, 40 milionů korun pro první kolo a 10 milionů korun pro druhé. To bych považoval za rozumné," uvedl s tím, že tyto peníze by byl ochoten vynaložit ze svého.

„Byly časy, kdy jsem měl problémy si koupit řízek, ale dneska ty peníze mám – a ano, jsem ochoten je vynaložit. Je to vlastně sázka a já nějaké vyhrál i prohrál a ani z jednoho se nekácím. A pak - je mi 64 a všiml jsem si, že v rubáši nejsou kapsy. Jinak... v takovou chvíli bych se obrátil i na všechny, kdo mě ke kandidatuře vyzývali, aby v tom případě také oni dali něco ze svého, byť třeba pětistovku. Jasně, je to částka, za kterou se dají koupit prima věci, punčocháče a lahev vína, ale byla by to deklarace, že i oni to mysleli vážně a záleží jim na tom," tvrdí Horáček.

Na sociálních sítích se pak textař vyjádřil také k iniciativě Peloton, která si klade za cíl podporovat demokratické kandidáty. Mezi zakladatele iniciativy patří hudebník a někdejší politik Michael Kocáb a několik osobností z politiky a veřejného života. Horáček upozorňuje, že prezident musí být nadstranický.

„Je právem jakéhokoli názorového sdružení jmenovat svého kandidáta. Ale i kdyby iniciátorem společenství, jakým je třeba Kroměřížská výzva, byl kdokoli - v tomhle případě například Michael Kocáb, Kateřina Jacques nebo Tomáš Halík -, s jeho pomocí zvolený prezident bude muset upřednostňovat jeho názory a jeho hierarchii hodnot. A nikde přitom není psáno, že jsou lepší nežli jiné a že morálními a jinými dobrozdáními lze mlátit lidi za jiné preference po hlavě," komentuje iniciativu Peloton Horáček.

„Teď se tedy zase já hlásím o své právo říct, že taková představa a takový postup mi nejsou vlastní. Budu-li kandidovat, pak jako kandidát, jehož vztah s občany není zprostředkovaný. Bude přímý, tak jako je přímá česká prezidentská volba. Předstoupím-li, prohlásím: 'Tohle je můj program. Říká, co chci zastávat a proti čemu se stavět. Nemusíte s ním souhlasit, vím, že máte vlastní hlavu. Ale buďte si jistí, že jej žádné partikulární zájmy neovlivnily. Nejsem a nebudu dlužen nikomu nic - pouze občanům, kteří mi na základě zveřejněného programu dali svou důvěru. Pokud mi z jejich rozhodnutí bude funkce svěřena, budu jim i ostatním splácet dluh jeho energickým a důsledným naplňováním.' Tohle ať je prosím jasné: jen mezi mnou a vámi," dodal textař.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama