Pravda vyplula na povrch. Evropští muslimové promluvili, schvalují násilí i atentáty?

Praha - Bombové útoky považuje za někdy ospravedlnitelné 35 procent muslimů žijících ve Francii. Stejný počet evropských muslimů potvrdilo odhodlání použít násilí k obraně své náboženské víry. Vyplývá to z analýzy "Co si myslí evropští muslimové a proč?", kterou zveřejnil think tank Evropské hodnoty.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

Muslim
doporučujeme

Analýza, která se opírá o řadu evropských průzkumů, uvádí, že německý profesor Ruud Koopmans sledoval na základě vlastních dat z Berlínského výkkumného a sociálního centra (WZB Berlin) vztah mezi náboženským fundamentalismem a nepřátelským postojem vůči cizím skupinám. Výsledky průzkumu mezi Turky a Maročany v šesti evropských zemích podle ukázaly, že náboženský fundamentalismus je mezi evropskými muslimy velmi rozšířený.

"60 % souhlasí, že by se muslimové měli vrátit ke kořenům islámu, 75 % se domnívá, že existuje jen jedna možná interpretace Koránu, která je zavazující pro každého muslima, a 65 % říká, že náboženská pravidla jsou důležitější než zákony v zemi, kde žijí. Se všemi třemi výroky souhlasí 44 % evropských muslimů, kteří tak mohou být prohlášeni za konzistentní v náboženském fundamentalismu," cituje výzkum analýza.

Ukázalo se také, že míra fundamentalismu ovlivňuje nenávist k cizím skupinám. "57 % tureckých a marockých muslimů v Evropě odmítá homosexuální přátele, 45 % nedůvěřuje židům a 54 % vidí Západ jako nepřítele, který se chystá zničit islám. 26 % evropských muslimů souhlasí se všemi třemi výroky," uvádí analýza think tanku Evropské hodnoty s odkazem na Koopmansova data.

O vyjasnění vztahu mezi náboženským fundamentalismem a násilným radikalismem u evropských muslimů se pokoušeli také výzkumníci Natalie Delia Deckard a David Jacobson s daty ze svého vlastního průzkumu mezi muslimy ve Velké Británii, Francii a Německu. Zjistili, že mezi muslimy panuje odhodlání použít násilí k obraně své náboženské víry. "V celkovém souboru se toto odhodlání potvrdilo u 35 % respondentů, mezi těmi s vysokou mírou náboženského fundamentalismu to bylo 72 %," stojí ve studii.

Lars Berger z univerzity v Leedsu tvrdí, že ve Francii pravděpodobnost, že muslimové budou považovat bombové útoky proti civilistům ve jménu obrany islámu za „alespoň někdy" ospravedlnitelné, vzrůstá z 26,1 % u těch, kteří nenásledují žádné náboženské vedení, na 43,5 %, pokud následují místního imáma, a 46,9 %, pokud jako svůj hlavní zdroj náboženského vedení uvedli elity z arabského světa.

"Ve Španělsku podle stejné logiky roste pravděpodobnost z 28,1 % přes 55,1 % u zahraničních elit z arabského světa, až k 67,2 % u národních imámů. Bombové útoky považuje za „alespoň někdy" ospravedlnitelné 35 % muslimů ve Francii a jen 15 % muslimů v Německu," uvádí analýza.

Studie také zjistila, že právo šaría by zavedlo jako jediný nebo hlavní zdroj práva 72 % muslimů ve Francii, 69 % ve Velké Británii, ale jen 13 % muslimů v Německu. Tam se naopak 44 % domnívá, že šaría by měla být pouze morálním vodítkem, a 34 % si myslí, že by neměla mít žádnou z těchto rolí.

Loading...
Témata: Muslimové | islám | průzkumy
Vstupte do diskuze (41)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Holubová se naštvala voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 09:29 Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama