Tajná mise: Česko se "zbavilo" třetího Libanonce v kauze Fajád

Praha - České speciální policejní jednotky v naprosté tichosti, ale za přísných bezpečnostních podmínek předaly třetího Libanonce z kauzy Fajád Faouze Jabera do rukou americké FBI. Jaber je obviněn z podpory terorismu a ze spiknutí s cílem zabít důstojníky a další zaměstnance Spojených států.

Přidejte svůj názor 1 komentář

FBI
doporučujeme

Faouz Jaber byl před několika týdny za velmi přísných bezpečnostních podmínek tajně předán do rukou amerických vyšetřovatelů - a to přímo na pražském ruzyňském letišti. Kvůli bezpečnosti ale nebylo možné tuto informaci zveřejnit dříve. Deníku Právo to řekla mluvčí Policejního prezidia Markéta Janovská.

Muže obviněného z podpory terorismu a ze spiknutí za účelem zabít americké důstojníky, si měla policie vyzvednout v pankrácké vazební věznici a 5. dubna ho předat do rukou FBI. V USA mu za jeho činy hrozí doživotí.

O vydání Jabera do USA rozhodl na konci února ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) - a to navzdory tomu, že s vydáním dalších dvou zadržovaných Libanonců (Alího Fajáda a Chálída El Marábího) nesouhlasil. Oba byli totiž podle všeho cennou součástí výměnného obchodu za pětici unesených Čechů držených v Libanonu.

"Policejní prezidium může nyní potvrdit, že před několika týdny realizovalo rozhodnutí ministra spravedlnosti o vydání hledané osoby do Spojených států amerických. Předání probíhalo za mimořádných bezpečnostních opatření a využity byly specializované složky policie," povtrdila Právu Janovská.

Tajné akce se účastnily desítky policistů, včetně Speciální taktické jednotky odboru cizinecké policie i Zásahové jednotky Inspektorátu cizinecké policie Praha - Ruzyně.

Trojici cizinců zatkli čeští policisté předloni v dubnu v jednom z pražských hotelů. Důvodem k zadržení bylo údajně podezření z nelegálního obchodu se zbraněmi a drogami. Fajád a El Marábí odmítali své vydání do USA a stali se tak součástí výměnného obchodu za pětici unesených Čechů v Libanonu. Jaber proti nebyl. V USA má rodinu.

Loading...
Témata: libanon | Fajád, Ali | FBI
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama