Protikuřácký návrh neprošel, i tak si někde nezapálíte. Přehled

Praha - Protikuřácký zákon měl výrazně omezit kouření v restauracích a dalších veřejně přístupných místech. Poslanci ho sice zatím neschválili, některé zákazy ale platí už teď. Víte, kde se podle současného zákona nesmí kouřit?

Přidejte svůj názor

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Protikuřácký zákon sice neprošel, na některých místech ale zákaz kouření platí už dnes. Některá nařízení vyvolávají mezi lidmi zmatky, o dalších často ani netuší. Projděte si úplný přehled míst, kde si nesmíte zapálit.

Zastávky MHD se stávají asi nejčastěji místem, kde se hádají kuřáci s nekuřáky. Dříve totiž bylo kouření zakázáno na všech zastávkách, dnes už si ale nezapálíte jen v těch uzavřených. Těmi jsou podle zákona krytá nástupiště, přístřešky a čekárny dopravních podniků.

Obecně ale zákon zakazuje kouřit na veřejných místech, kterými jsou i volně přístupné uzavřené prostory. Do této kategorie spadají budovy státních orgánů nebo zařízení státem zřízená, finanční instituce nebo budovy veřejné a městské hromadné dopravy.

Kouřit se nesmí pochopitelně ani ve školách a školských zařízeních, a to ani před nimi. Podobně si nezapálíte ani v dalších budovách, kde jsou děti. Třeba v dětských domovech nebo dalších zařízeních, kde se o děti starají.

Zákaz kouření platí také v uzavřených zábavních prostorách, kterými jsou kina, divadla, výstavní a koncertní síně nebo sportovní haly. Nezakouříte si samozřejmě ani v nemocnici a dalších zdravotnických zařízeních - s výjimkou psychiatrických oddělení a léčeben pro závislé.

Kouření v restauracích dosud konkrétně omezeno není. Platí pouze, že byste si neměli zapálit v prostorách nekuřáckých zařízení nebo místech pro nekuřáky vyhrazených, která by měla být stavebně oddělena.

Zároveň ale platí, že o kouření na některých místech a v určitých budovách rozhoduje provozovatel, případně majitel. V takovém případě musí viditelně umístit zákazovou tabulku.

Současná podoba zákona vychází vstříc kuřákům. Kouřit se většinou nesmí jen ve vnitřních prostorách daných budov nebo přímo pod stříškou zastávky. Pokud si někdo zapálí pár kroků od přístřešku, zákon neporušuje.

Loading...
Témata: Kouření
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Televizní pořad Jiřího Ovčáčka dostal název. Jak se bude talkshow jmenovat?

09.08.2019 16:19 Aktualizováno Diskuzní pořad hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, na který před několika dny upozornil server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama