Manipulace zpráv na Primě? Uprchlíky zobrazujte jako hrozbu a riziko, řeklo prý vedení redaktorům

Praha – Vedení televize Prima vydalo na poradě s redakcí zpravodajství na začátku září 2015 pokyn, že mají redaktoři o uprchlické krizi informovat v negativním kontextu a o uprchlické tématice referovat jako o problému, hrozbě a krizi. Tvrdí to server Hlídací pes s odkazem na své zdroje.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

371
doporučujeme

„HlídacíPes.org teď díky několikaměsíční práci získal informace i důkazy potvrzující, že vedení televize Prima spolu s vedením redakce zpravodajství dlouhodobě prosazují, aby byla uprchlická tématika prezentována především jako hrozba, problém a krize. A v tomto duchu mají redaktoři připravovat zpravodajské příspěvky," uvedl server.

Zpracoval také analýzu zpravodajských relací, která tato tvrzení údajně dokazuje. „Zatímco v prvním sledovaném období (1.8 – 7.9. 2015) bylo zpráv s pozitivním vyzněním ve vztahu k uprchlíkům 9 %, neutrálních 53 % a negativních 27 %, v druhém období (7.9 . – 30.9. 2015) to bylo jinak. Pozitivně laděné zprávy nebyly žádné, neutrálních bylo 27,6 % a negativních 72,4 %," uvádí Hlídací pes.

„Základní sdělení z první části porady bylo jednoznačné: k uprchlické krizi je třeba zaujmout jasný postoj ve smyslu – představují hrozbu, obáváme se islamizace, uprchlíky tu nechceme. Součástí sdělení byla i informace, že redaktoři a reportéři se musí s postojem ztotožnit, kdo to nehodlá akceptovat, nemůže v redakci FTV Prima dále pracovat," uvedl server k tomu, jaké pokyny stanice vydala.

Na další poradě měly zaznít konkrétnější pokyny, které prý ale odporovaly novinářskému kodexu, na což někteří redaktoři také poukázali. Tyto námitky však měly být odmítnuty s tím, že žádné vyvažování, objektivita a novinářský kodex se minimálně v několika následujících měsících řešit nebudou. V reakci na redakci jeden reportér hned opustil, jedna z jeho kolegyní ho pak následovala letos na jaře.

Informaci měli potvrdit také někteří členové redakce FTV Prima. Podle jednoho ze zdrojů, který si z obavy před možnou mstou ze strany vedení Primy nepřál uvést své jméno, tvrdí, že uvnitř redakce kvůli tomu panuje napjatá atmosféra a že si většina redaktorů uvědomuje, že nemá kam jít a tak se drží určené linie. Odpor prý totiž není akceptován.

Zpravodajská redakce Primy se dostala do centra pozornosti letos na jaře, kdy přinesla reportáže o příjezdu křesťanských uprchlíků do České republiky. Velký rozruch vyvolala zpráva o tom, že jeden z migrantů měl přirovnat nabízené ubytování ke kravínu. Následně se vedl spor především o to, zda byl překlad jeho slov správný, či zda ho autor reportáže nebo předkladatel překroutili.

Televize Prima je třetí nejsledovanější televize v Česku, podíl na celodenní sledovanosti ve skupině 15+ představuje 23 %.

Zpráva se rozšířila také na sociálních sítích, kde se k ní vyjádřil třeba hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Ony nějaké pozitivní informace o migrantech, kromě křečovité propagandy, existují? Jde jen o další pokus ostrakizovat politicky nekorektní a tudíž nepohodlné zpravodajství," myslí si mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Vyjádření FTV Prima

Zpravodajství televize Prima pracuje s  redakčním přístupem založeným na nezávislém popisu událostí. Dne 7/9/2015 se jednalo o redakční poradu, jejímž cílem bylo nastavit pro diváka srozumitelný a konzistentní redakční přístup k tematice probíhající uprchlické otázky. Na této poradě zazněly v rámci standardní diskuze různé názory. Luboš Jetmar, člen představenstva FTV Prima, byl pozvaný ředitelkou zpravodajství Jitkou Obzinovou pouze jako člověk s osobní zkušeností z několikaletého života v arabském světě.

Po této poradě zpravodajství televize Prima pokračovalo v každodenní redakční práci, kdy jedním z témat byla i tzv. uprchlická otázka. Jeho vyváženost potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svou analýzou monitoringu zveřejněnou dne 15. 12. 2015 a následně i svým rozhodnutím o reportáži týkající se iráckých uprchlíků ze dne 19. 4. 2016.

Zpravodajství televize Prima bude i nadále informovat nezávisle o uprchlické krizi i jiných zásadních problémech naší společnosti .

Loading...
Témata: uprchlíci | TV Prima
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eva Holubová se naštvala voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 09:29 Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Nejmladší šéfkuchař, porotce Masterchef a nejznámější farář, přesto Polák,…

10.08.2019 17:54 ROZHOVOR - Milý rozhovor o tom, když se jednoho letního podvečera, na jednom mimořádném letním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama