Muslimové v Česku: Víte, kolik jich je? Tak se podívejte

Praha - V České republice se podle odhadů sociologů pohybuje zhruba 22 tisíc muslimů. Tvrdí to experti s tím, že při posledním sčítání lidu v roce 2011 se k islámskému náboženství přihlásilo necelých 3400 jedinců.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Muslim
doporučujeme

Sociolog Karel Černý z FHS UK vychází z výzkumů sociologa Daniela Topinky a jeho týmu a tvrdí, že nikdo přesně neví, kolik je v Česku muslimů. Deníku Blesk sdělil, že rozmezí odhadů je poměrně rozsáhlé: "Pokud bychom se podívali striktně na data z posledního sčítání lidu z roku 2011, tak k islámu se přihlásilo 3358 jedinců. S tím, že se zdá, že tato čísla jsou vysoce podhodnocena."

"Právě Daniel Topinka, který dělal expertní odhady s pomocí statistik ministerstva vnitra o pohybu cizinců v ČR podle zemí původu cizinců, kteří žijí dlouhodobě na území ČR, odhaduje, že v současné době je v ČR kolem 22 tisíc muslimů, kteří mají ten imigrační nebo přistěhovalecký backround," dodal odborník.

Podle něj je ale třeba započítat řádově stovky konvertitů. "Muslim nerovná se cizinec, v České republice rozhodně ne. Může být zkrátka muslim i člověk, který má české občanství, narodil se v ČR a identifikuje se jako etnický Čech," varuje Černý.

Češi mají podle něj dlouholeté zkušenosti s islámem a muslimy na českém území. První vlna prý začala přicházet již od 60. let 20. století a šlo o studenty z Alžírska, Egypta, Iráku, Sýrie, Libye a Palestiny. V Česku poté často zůstali, založili si rodiny a získali české občanství. Druhá vlna je mnohem více různorodá a expert odhaduje, že čeští muslimové pochází z více než 70 zemí světa

"Z těch zhruba 22 tisíc muslimů, kteří žijí v ČR a bylo by o nich možno mluvit, že mají určitý přistěhovalecký původ, z nich zhruba tisíc jsou muslimové, kteří se nějakým způsobem organizují. Naprostá většina muslimů v ČR vůbec necítí potřebu být někde organizována. Necítí potřebu praktikovat víru nějak kolektivně, organizovaně, v nějaké skupině, ale naopak si zakládají na tom, že víru praktikují individuálně, privátně, v úzkém rodinném kruhu," řekl deníku.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 16:55 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Cenzura v Česku? Známý právník prozradil, co se u nás děje

13.08.2019 14:47 Není to tak dávno, co ústavního právníka Pavla Hasenkopfa sociální síť facebook zablokovala. Nyní…

Meteorický roj Perseid: Dnes v noci můžete sledovat nebeskou podívanou

12.08.2019 00:42 Lidé dnes mohou na noční obloze pozorovat padající hvězdy. Z dnešní noci na úterý vyvrcholí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama