Zproštění viny sestry Marešové z vražd pacientů je pravomocné, rozhodl soud

Praha - Zdravotní sestra Věra Marešová, kterou obžaloba vinila z vražd šesti pacientů draslíkem v Lužické nemocnici v Rumburku, byla pravomocně zproštěna viny. Pražský vrchní soud dnes zamítl odvolání státního zastupitelství.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

ozůstalí po zemřelých pacientech mohou zkusit uplatnit své nároky na odškodnění ještě v občanskoprávním řízení. Marešová, která strávila 14 měsíců ve vazbě, se může obrátit s žádostí o odškodné na ministerstvo spravedlnosti.

Odvolací senát se ztotožnil s lednovým osvobozujícím rozsudkem ústeckého krajského soudu. "Ani není vůbec jisté, jestli se takové případy staly. Je to celkem jednoznačné a zprošťující rozsudek byl zcela na místě," podotkl soudce Michal Hodoušek k prvním pěti úmrtím. U poslední zemřelé pacientky, po jejíž smrti byla Marešová zadržena, existovaly podle soudce pochybnosti, zda za skonem stála, či nestála obžalovaná. Ani revizní posudek totiž nevyloučil to, že ke vstříknutí draslíku mohlo dojít. Experti ale zároveň připustili i verzi, že zvýšené množství prvku v krvi mohlo být v tu dobu normální.

Pětapadesátiletá Marešová vinu od počátku popírala. "Znovu opakuji: nikoho jsem neusmrtila, nikomu jsem nepomohla zemřít, nikomu jsem neublížila ani jsem nechtěla ublížit. Prostě byla jsem v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnými lidmi, já si to neumím jinak vysvětlit," řekla v dnešní závěrečné řeči.

Její advokátka doplnila, že Marešová je rázná a dominantní a v nemocnici nezapadla do mladého kolektivu. Podle právničky je zdrcující, že se jí za to bývalé kolegyně mstily v trestním řízení.

Obžaloba tvrdila, že Marešová zavraždila v letech 2010 až 2014 infuzí s draslíkem na jednotce intenzivní péče šest nemocných ve věku od 35 do 85 let, aby si ulehčila práci. Státní zástupce pro ni v hlavním líčení před ústeckým soudem požadoval doživotní trest vězení, nyní zastupitelství usilovalo o vrácení kauzy k novému projednání a doplnění dokazování.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Jaký bude premiér Jaromír Soukup? Zanedlouho se to dozvíte, vzkázal…

06.10.2019 18:04 Aktualizováno Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov, přichází s novým projektem. Chce zaujmout diváky novým…

Netflix bude v češtině. Giganti startují boj o českého diváka

05.10.2019 21:46 Aktualizováno Když máte doma Apple TV a podíváte se na aplikaci Netflix, uvidíte ilustrační screenshoty z českého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama