Na co Merkelová sáhla, to... Promlouvá vědec, který pracoval s německou kancléřkou

Praha - Fyzikální chemik Československé akademie věd Rudolf Zahradník zná německou kancléřku Angelu Merkelovou i z jiné stránky, než jen jako političku. Prozradil, jaké to bylo s ní pracovat ve vědeckých kruzích.

Angela Merkelová
doporučujeme

"Na co sáhla, to dělala s velkým prožitkem, velkou znalostí a neváhám říci s vášnivým nasazením. Ona byla velice pracovitý člověk," zavzpomínal na Českém Rozhlase profesor Rudolf Zahradník.

"Zpravidla jsme měli mravní povinnost sepsat nějakou společnou publikaci, existují společné bibliografické záznamy. Jedna práce se týkala výpočtu solvatačních energií, což je v teorii chemické reaktivity velice důležité," dodal.

Merkelová byla v Praze v 80. letech několikrát. Není proto překvapením, že se stala hostem u manželů Zahradníkových. "Žena byla na mé hosty velice laskavá, takže jsme zvali hosty, kteří tady byli na týden, měsíc či tři měsíce. Takže Angela Merkelová tady v bytě pobývala," pochlubil se.

"Ona byla klidná, i když měla rozdělané tři práce, působila pořád klidným dojmem. A ten dojem pak dělala i po pěti letech, po deseti letech i po 30 letech. Ona je to, čemu se ve fyzice říká konstanta pohybu, její charakterové a lidské vlastnosti se nemění," vysvětlil profesor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy