Nezávislé tajné služby? V Česku nejvíce operuje ruská a čínská rozvědka

Praha - V roce 2015 v České republice nejvýrazněji působily zpravodajské služby Čínské lidové republiky a Ruské federace. Ve své výroční zprávě za rok 2015 to uvedla česká kontrarozvědka. Odborník Karel Randák ale upozorňuje, že s tím nikdo nic nedělá.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Karel Randák

Podle Karla Randáka, bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, nemají bývalí zaměstnanci tajných služeb kromě mlčenlivosti omezení ve výběru povolání. Jediné omezení je povinnost mlčenlivosti. Problémem je ale podle něho vytváření vazeb zaměstnanců na podnikatelské kruhy.

Český rozhlas se proto zeptal, zda jsou tajné služby skutečně nezávislé? "To záleží na tom, co si pod pojmem nezávislost představujete. Problém je ten, že tajné služby jsou především závislé na politicích a na rozhodování politiků. Ti jsou zase provázáni, a to velmi silně, minimálně v našem prostředí, s podnikatelskými kruhy, takže nakonec ta nezávislost tajných služeb je víceméně iluzorní," soudí Randák.

Příjemci zpráv BIS jsou vláda a prezident republiky, ti s němi ale prý nic nedělají. "Je to velice jednoduché, ti lidé s tím vůbec nic nedělají, maximálně když jsou dotázáni médii, tak mají jakési nacvičené floskule, kterými se snaží vysvětlit svůj postoj. Snaží se vzbudit dojem, že se s tím bude něco dělat, ale ve skutečnosti se neděje vůbec nic," varuje Randák.

Témata: Randák, Karel | BIS
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První 17. listopad zinscenovali nacisté, druhý StB? Česko může zažít další…

17.11.2018 08:00 ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Občanské forum: Po počáteční euforii přišly spory, deziluze a nečekaně…

17.11.2018 08:00 Občanské fórum se stalo symbolem sametové revoluce a nepochybně také jejím největším výdobytkem.…

ŽIVĚ: Češi slaví 17. listopad ve víru demonstrací proti Babišovi

17.11.2018 07:55 Česká republika si dnes státním svátkem připomíná události, k nimž došlo 17. listopadu v letech…

Máte na nejdražší kliniky a váš syn se léčí na Krymu? Češi to Babišovi…

16.11.2018 18:01 Aktualizováno Kauza Andreje Babiše mladšího a jeho údajného únosu na Krym rezonuje nejen ve Sněmovně a Senátu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama