Nezávislé tajné služby? V Česku nejvíce operuje ruská a čínská rozvědka

Praha - V roce 2015 v České republice nejvýrazněji působily zpravodajské služby Čínské lidové republiky a Ruské federace. Ve své výroční zprávě za rok 2015 to uvedla česká kontrarozvědka. Odborník Karel Randák ale upozorňuje, že s tím nikdo nic nedělá.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Karel Randák
doporučujeme

Podle Karla Randáka, bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, nemají bývalí zaměstnanci tajných služeb kromě mlčenlivosti omezení ve výběru povolání. Jediné omezení je povinnost mlčenlivosti. Problémem je ale podle něho vytváření vazeb zaměstnanců na podnikatelské kruhy.

Český rozhlas se proto zeptal, zda jsou tajné služby skutečně nezávislé? "To záleží na tom, co si pod pojmem nezávislost představujete. Problém je ten, že tajné služby jsou především závislé na politicích a na rozhodování politiků. Ti jsou zase provázáni, a to velmi silně, minimálně v našem prostředí, s podnikatelskými kruhy, takže nakonec ta nezávislost tajných služeb je víceméně iluzorní," soudí Randák.

Příjemci zpráv BIS jsou vláda a prezident republiky, ti s němi ale prý nic nedělají. "Je to velice jednoduché, ti lidé s tím vůbec nic nedělají, maximálně když jsou dotázáni médii, tak mají jakési nacvičené floskule, kterými se snaží vysvětlit svůj postoj. Snaží se vzbudit dojem, že se s tím bude něco dělat, ale ve skutečnosti se neděje vůbec nic," varuje Randák.

Loading...
Témata: Randák, Karel | BIS
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama