Romské děti: Česky se učí jako tříletí, do školky nechodí

Brno – V Muzeu romské kultury vzniká předškolní klub. Důvodem je snaha začlenit romské děti do „většinové“ společnosti. Lidovky.cz přinášejí důvody, proč je takové centrum téměř nutnosti.

Romové
doporučujeme

„Děti si zvykají, že jsou pryč od rodičů. Ve třech letech se učí takové základy jako držet tužku, vystřihovat, lepit nebo neprat se o talířky, když je svačina“, říká vedoucí klubu Anna Frišaufová, studentka sociální pedagogiky. Kvůli značně ztížené komunikaci je navíc potřebný speciální program. Cílem je především smazat rozdíly v mentálním rozvoji.

Dalším problémem je nedostatečná kapacita mateřských školek v městské části Brno-sever. „Romové navíc mnoho šancí přihlásit děti nemají, protože nesplní kritéria, jako je například zaměstnanost obou rodičů“, vysvětluje Marie Hanzelková z Muzea romské kultury. Zakladatelé klubu pro romské děti však podotýkají, že v ideálním případě by měli malí Romové chodit do normálních mateřských škol, jelikož jejich centrum je pouze nouzovým řešením pro krajní případy. 

Uvažuje se však přímá spolupráce s Muzeem. Děti v Mateřské škole Vranovské tak dostanou možnost si zahrát v Muzeu romské kultury. 

Nové vznikající klub není zdaleka jediným. O romské děti se stará občanské sdružení Ratolest, středisko DROM nebo Dětský dům Zábrdovice.

Témata: Romové
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama