Zhruba 440 tisíc lidí ze světa chce být občany Liberlandu

Praha – Stále více lidí z celého světa má zájem o občanství Liberlandu, tedy vloni nově vzniklého státu mezi Srbskem a Chrovatskem. K dnešnímu dni jich je už přibližně 440 tisíc. Zakladatel Liberlandu chce už brzy začít osidlovat. Obyvatelé území o rozloze zhruba 7 kilometrů čtverečních by měli žít na hausbótech. Podrobnosti zjišťovala televize Prima.

Google začal zobrazovat Liberland na mapě.
doporučujeme

13. dubna 2015, v den výročí narozenin prezidenta Thomase Jeffersona, autora amerického prohlášení nezávislosti, vyhlásili tři Češi na uzemí nikoho mezi Srbskem a Chorvatskem nový stát. Podle nich má být skutečně svobodný, proto dostal příznačný název Liberland. Zatím na jeho území nikdo nežije, to by se prý mělo brzy změnit.

„Bude první velká akce 28. tohoto měsíce, kdy tam vlastně budeme mít první loď stabilně delší dobu, ale od příštího roku tam budeme mít houseboaty, bude jich tam hodně. Se tam rozjedou svatby v Liberlandu, různé společenské události, chceme prostě aby tam trvale mohlo bydlet třeba dvě stě tři sta lidí na konci příštího léta," řekl televizi Prima Vít Jedlička, prezident a zakladatel Liberlandu.

Do Liberlandu se chce samozřejmě přestěhovat i jeho třiatřicetiletý prezident. Zatím má ale s pobytem na území své země trochu problém. Často totiž řeší konflikty s chorvatskou policií.

„Otázka je, co se stane, až bude stát Liberland plně mezinárodně uznán a začne se tam budovat. Podle mě se nám může stát, že se nám přihlásí třeba deset, dvacet milionů lidí a budem muset vybírat, kdo se může a kdo se nemůže stát rezidentem Liberlandu," řekl televizi Prima Vít Jedlička, prezident a zakladatel Liberlandu.

Podle jakého klíče by si prezident své spoluobčany vybíral, se můžeme v tuto chvíli jen domýšlet. Obývat svobodný stát Liberland by ale mělo mít možnost maximálně 120 tisíc vyvolených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy