Islám je nepřátelský? Ale houby, přečtěte si Korán. Otevřeme migrantům náruč, vybízí filozof Kohák

Praha – Strach z uprchlíků je normální, cítí ho lidé po celém světě. To ale neznamená, že je to dobře. V rozhovoru pro DVTV to uvedl český filozof a publicista Erazim Kohák. Dodává, že islám není křesťanský nepřátelský a že lidé v sobě nacházejí náboženskou hrdost, až když jim například migranti začnou brát pracovní místa.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Muslimské ženy v hidžábu a nikábu
doporučujeme

„Dovedete si představit, jaká by to byla nuda, kdybychom tady byli jenom samí Češi? Otázka je, jestli umíme žít s mnohotvárností, nebo jsme tak omezení, že potřebujeme společenství, kde je každý na jedno brdo," uvedl v rozhvoru Kohák. Lidé podle něj nemají rádi příchozí všude ve světě. Strach z uprchlíků je prý normální, což ale neznamená, že je to dobře.

„To bylo u nás na vesnici taky. Když se přistěhoval někdo z vedlejší vesnice, tak už to byl cizák," vzpomíná. Tvrdí proto, že by bylo lepší otevřít jim náruč, protože dřív se to vždy vyplatilo. Navíc podle něj přináší novou energii, pohledy a znalosti. „Jinak bychom tu zapškli a sežrali se navzájem," myslí si Kohák.

Psali jsme:  

Filozof prožil dlouhá léta v exilu a tak může srovnávat. Například v USA je podle něj situace jiná. Připomíná, že Američané se stěhují v průměru sedmkrát za život. Strach Evropanů z nově příchozích prý chápe. „Já bych tady také nechtěl žádné cizáky, a zvlášť černý," řekl. Jak ihned dodal, šlo samozřejmě o sarkasmus.

Filozof se také přiznal, že nesdílí obavy z islámu, tedy z náboženství, které vyznává velká část nově příchozích. Že by cítili nepřátelství vůči křesťanům, odmítá. „„Ale houby. Přečtěte si Korán, to je úplně něco jiného. To je náboženství ze stejné skupiny, jako je křesťanství. Když přijde muslimská menšina do převážně křesťanské země a začne nám brát práci, tak najednou v sobě najdeme nějakou náboženskou hrdost. Proč bychom tu práci měli nechat jim? S tím zápasím celý život," popisoval s tím, že je to stejné v Anglii, Německu i kdekoliv jinde.

Když moderátor Martin Veselovský poukázal na dění ve Švédsku nebo Německu, opáčil mu filozof, že při práci s menšinami je třeba mít trpělivost.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kajínkovu právničku pronásledují? Slámová si stěžuje na agresivního…

17.07.2019 09:32 Známá právnička Klára Long Slámová, která dlouhodobě hájila Jiřího Kajínka, si stěžuje na údajnou…

Karel Gott zpíval o h*vnu! Nesnášel jsem ho! Po útoku politiků a novinářů…

16.07.2019 22:07 Aktualizováno Karel Gott o víkendu oslavil 80. narozeniny. Média se jeho životnímu jubileu věnují ze všech…

Češi ztropili scénu, vadí jim černoška jako agent 007. Pak se přidali…

16.07.2019 22:05 Aktualizováno Novým tajným agentem 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška,…

Koupaliště Riviéra Brno? Novinka, sportovní park pro celé rodiny

16.07.2019 18:34 Nejen na vodní hrátky a slunění láká brněnské koupaliště Riviéra. Na přelomu července a srpna se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama