V Praze přistálo nouzově letadlo, na jehož palubě je hlášená bomba

Praha - Na starém letišti v pražské Ruzyni dnes večer nouzově přistálo letadlo mířící ze Španělska do Varšavy. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, který vyhrožuje bombou, vyplývá z jeho komunikace se řízením letového provozu zaznamenané na webu www.liveatc.net. Muže polské národnosti, který bombou hrozil, zadržela policie, řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nešlo podle něj zřejmě o terorismus. Neměl informace, že by byl někdo zraněn.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Letadla, ilustrační foto

"Policie vstoupila do letadla, tento člověk nebyl kontaktní, nechtěl spolupracovat, policie standardním způsobem přistoupila k jeho zneškodnění, zadržení," popsal Chovanec. Neupřesnil, jestli zadržený u sebe bombu měl a jestli vznášel konkrétní požadavky. Podle ministra zřejmě nešlo o teroristický čin. "Počkejme si na další informace, jak budou nabíhat," dodal nicméně.

Chovanec uvedl, že chce počkat, až skončí výslechy a vyjádří se státní zástupce. "Ta hrozba byla vyhodnocena jako vážná," řekl. Zadržený podle jeho informací nejevil známky opilosti.

Pasažéři z letadla byli evakuováni, prohlédne ho pyrotechnik, řekl ministr. Policie také bude zjišťovat, jestli některý z cestující u sebe nemá předmět, který mu mohl zadržený předat. Letadlo by mohlo pokračovat v letu v sobotu ráno nebo dopoledne, doplnil Chovanec.

Většina cestujících byli podle něj občané Evropské unie, Češi na palubě nebyli. "Letiště Praha zajišťuje pro tyto lidi ubytování pravděpodobně v prostorách přímo letiště," řekl ministr vnitra.

Zástupce cizinecké policie nechtěl uvést ani věk zadrženého, dokud nebude rozhodnuto, jestli s ním bude vedeno trestní řízení. Zásah podle něj trval pár minut, policisté se dostali do letadla za pomoci plošiny hasičů. Ostatní cestující byli v klidu, s policií spolupracovala posádka, řekl novinářům.

Letadlo Boeing 737-800 polských aerolinek Enter Air, které v Praze přibližně ve 20:50 nouzově přistálo, mířilo z Las Palmas do Varšavy. Pilot podle záznamu na webu www.liveatc.net oznámil, že má na palubě 162 pasažérů a šest členů posádky. Letadlo mělo podle jeho sdělení ještě 5,6 tuny paliva. "Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu," hlásil.

Podle Chovance nouzové přistání na starém ruzyňském letišti nemělo dopad na letový provoz v nové části letiště využívané pro běžné lety.

Poslední nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo před deseti lety, 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhružek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.

Pravidla pro nouzové přistání stanovují, že deset minut před ním se na letišti zastaví provoz. Žádná letadla tedy nedostanou povolení k odletu a přilétávající letadla vyčkávají ve vzduchu. Po přistání musí obnovení provozu povolit velitel zásahu.

Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel herec Stanislav Zindulka, bylo mu 86 let

14.03.2019 15:53 Aktualizováno Ve věku 86 let dnes zemřel dlouholetý člen hereckého souboru Činoherního klubu Stanislav Zindulka.…

Faltýnek junior skončí na Krymu? Češi vtipkují o nové kauze, přidal se i…

11.03.2019 16:46 Kauza kolem předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, Kapsche, Faltýnkova syna Jiřího a…

Kraus se pustil do pirátského poslance Michálka. Vysmál se mu před celým…

08.03.2019 09:24 Moderátor Jan Kraus se ve své show pořádně navezl do pirátského poslance Jakuba Michálka, které…

Čtyři tuny polského masa plné salmonely. Většinu závadného masa už Češi…

06.03.2019 19:48 V lounském skladu Petr Novotný - Gastroplus, kde se minulý týden našla salmonela v polské zásilce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama