Dezinformace nebo cenzura? Exvyslanec varuje před tím, co se v Česku včera zavedlo

Praha - Ministerstvo vnitra zahájilo 1. ledna provoz centra, které by se mělo věnovat dezinformacím a globální informační válce. Bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta ale tvrdí, že způsob, jakým se resort vydal, se více blíží cenzuře.

Ministerstvo vnitra

"Dezinformace je zapotřebí odhalovat, ale zvolený způsob se velmi blíží cenzuře. Vůbec se nedivím, že se proti tomu pan prezident velmi rázně vyslovil," uvedl Bašta v pořadu Pro a proti.

Podle něj začal boj proti dezinformacím tím, že nevládní organizace Evropské hodnoty sepsala seznam webů, které považuje za prokremelské. "Oni nebojují s dezinformacemi, ale se šířením informací. Škodí tím, že vytvářejí udavačské seznamy, a poškozují tak občany, protože místo nich rozhodují o tom, co smějí, a co nesmějí znát," dodal Bašta.

"Vždycky se řeklo, že na nějakém webu se objevila dezinformace, a proto patří mezi weby prokremelské. Navíc se nám ještě vsugeruje, že jsme ve válce. Já bych rád věděl rozdíl mezi tím, co je svobodné šíření informací a co je informační válka. V okamžiku, kdy začnete nálepkovat, tak ze svobodného šířen informací uděláte informační válku," řekl Českému rozhlasu.

Novinář Ondřej Soukup tvrdí, že monitorovat tyto zprávy a weby je zapotřebí. "Mně jen na celé debatě vadí, že se názor jednoho think-tanku vydává div ne za státní politiku," podotkl.

"Jsme skutečně v situaci, kterou jsme v posledních sto letech nezažili, kdy se nepravdivé informace šíří takovým způsobem, že pak ovlivňují i reálné výsledky voleb. To existovalo v tzv. černém PR vždy, ale dnes díky sociálním sítím mají tyto informace mnohem větší dosah," dodal.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje