Ovčáček skočil na lep vtipálkům. Chtěl kritizovat boj proti dezinformacím, dopadlo to ale úplně jinak

Praha – Od ledna působí v České republice nový útvar ministerstva vnitra, který se má věnovat boji s dezinformacemi v kyberprostoru - Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). To už kritizoval například prezident Miloš Zeman, podle kterého se ministerstvo vnitra stalo novodobým Koniášem. Česko podle něj nepotřebuje cenzuru a ideovou policii Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dokonce spustil na Twitteru kampaň, ve které má v plánu tento odbor kritizovat.

Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Ovčáček v pondělí 2. ledna spustil twitterový účet ČÚTI (@CUTIzpravy), který je podle něj „politicky nekorektní reakce na činnost novodobého ČÚTI“. Touto zkratkou naráží na Úřad pro tisk a informace, tedy instituci z minulého režimu, která se zabývala cenzurou.

Hned po spuštění účtu začal ministerstvo a nový útvar kritizovat, citoval přitom údaje z nové facebookové stránky CTHH. Poukazoval například na údajný důkaz propojenosti odboru s think-tankem Evropské hodnoty. Problém spočívá v tom, že účet CTHH je falešný a založil jej nějaký vtipálek.

Zpočátku se účet tvářil seriózně. „Již od včerejška vám pomůžeme orientovat se ve složitém světě informací a dezinfomací. Můžete nám posílat zprávy a statusy, o kterých si nejste jistí, zda nejde o poropagandu. Náš tým odborníků je prověří za vás.,“ psalo se například na facebookové stránce CTHH.

„Falešné FB poukazují na nesmyslnost a hlavně absurditu existence ČÚTI. Obranné reakce spřízněných politických neziskovkářů to jen podtrhují,“ uvedl Ovčáček, když zjistil, že kritizuje falešný účet.

Věc zašla tak daleko, že se vůči falešnému facebookovému účtu muselo vymezit také ministerstvo vnitra. „Na sociální síti Facebook se objevily falešné účty vydávající se za účty Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Upozorňujeme, že nejde o autentické účty Centra. Jediným oficiálním účtem CTHH na sociálních sítích je twitterový profil @CTHH_MV. Kromě toho komunikuje Centrum také prostřednictvím webových stránek www.mvcr.cz,“ uvedla mluvčí rezortu Lucie Nováková.

Autoři facebookové stránky pak uznali, že je účet CTHH nepravý,  3. ledna jej totiž přejmenovali na „Roztomilé obrázky kočiček - nevztekejte se pořád“.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje