Ovčáček skočil na lep vtipálkům. Chtěl kritizovat boj proti dezinformacím, dopadlo to ale úplně jinak

Praha – Od ledna působí v České republice nový útvar ministerstva vnitra, který se má věnovat boji s dezinformacemi v kyberprostoru - Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). To už kritizoval například prezident Miloš Zeman, podle kterého se ministerstvo vnitra stalo novodobým Koniášem. Česko podle něj nepotřebuje cenzuru a ideovou policii Jeho mluvčí Jiří Ovčáček dokonce spustil na Twitteru kampaň, ve které má v plánu tento odbor kritizovat.

Jiří Ovčáček
doporučujeme

Hradní mluvčí Ovčáček v pondělí 2. ledna spustil twitterový účet ČÚTI (@CUTIzpravy), který je podle něj „politicky nekorektní reakce na činnost novodobého ČÚTI“. Touto zkratkou naráží na Úřad pro tisk a informace, tedy instituci z minulého režimu, která se zabývala cenzurou.

Hned po spuštění účtu začal ministerstvo a nový útvar kritizovat, citoval přitom údaje z nové facebookové stránky CTHH. Poukazoval například na údajný důkaz propojenosti odboru s think-tankem Evropské hodnoty. Problém spočívá v tom, že účet CTHH je falešný a založil jej nějaký vtipálek.

Zpočátku se účet tvářil seriózně. „Již od včerejška vám pomůžeme orientovat se ve složitém světě informací a dezinfomací. Můžete nám posílat zprávy a statusy, o kterých si nejste jistí, zda nejde o poropagandu. Náš tým odborníků je prověří za vás.,“ psalo se například na facebookové stránce CTHH.

„Falešné FB poukazují na nesmyslnost a hlavně absurditu existence ČÚTI. Obranné reakce spřízněných politických neziskovkářů to jen podtrhují,“ uvedl Ovčáček, když zjistil, že kritizuje falešný účet.

Věc zašla tak daleko, že se vůči falešnému facebookovému účtu muselo vymezit také ministerstvo vnitra. „Na sociální síti Facebook se objevily falešné účty vydávající se za účty Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. Upozorňujeme, že nejde o autentické účty Centra. Jediným oficiálním účtem CTHH na sociálních sítích je twitterový profil @CTHH_MV. Kromě toho komunikuje Centrum také prostřednictvím webových stránek www.mvcr.cz,“ uvedla mluvčí rezortu Lucie Nováková.

Autoři facebookové stránky pak uznali, že je účet CTHH nepravý,  3. ledna jej totiž přejmenovali na „Roztomilé obrázky kočiček - nevztekejte se pořád“.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Naskočte na Brno, vesmír, vteřiny

25.01.2021 19:22 Přiznejme si, že se v minulých staletích lidé vzdělaní v přírodních vědách městu Brnu a vlastně i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama