Lidl pašuje migranty v kamionech? Evropská centrála se pro EZ brání dezinformacím

Praha - Třetím dnem pokračuje nenávistná kampaň Čechů proti obchodnímu řetězci Lidl za to, že v reklamním letáku zveřejnil fotografii muže tmavší pleti. Na facebookové stránce i dnes píší naštvaní lidé nenávistné až rasistické komentáře a kauzy se chopily také alternativní servery, které například uvádí, že firemní kamiony rozváží migranty po Evropě. Evropská centrála společnosti Lidl ale pro EuroZprávy.cz tyto informace popírá.

Lidl, supermarket

Češi se na internetu už třetí den bouří proti obchodům společnosti Lidl. Vadí jim vyobrazení muže tmavé barvy pleti v jednom z letáků a neváhají se uchýlit i k rasistickým urážkám. "Jsme v Čechách, nebo v Africe? Proč máte na letáku černocha? Běžte s multikulti do p....e!“ napsal na sociální síti jeden z rozhořčených uživatelů facebooku.

"Můžu požádat vedení, aby nám neukazovala letáky na oblečení s černochem, dost špatně si dokážu představit jak by ono oblečení co má na sobě ten černoch, vypadalo na bělochu. Zatím je cca 90% občanů bílé pleti, nedokážu si představit reklamu na oblečení v Africe, kde bude na letáčku vyfocený běloch a v tom státě bude cca 97% černochů," píše další uživatel. "Kdyby byla pobočka Lídlu v Zimbabwe, byl by v letáku navlečený v nějakých hadrách běloch ? Bežte s tím multikulti do ha*zlu !!!" dodal další diskutující.

Psali jsme:  

Celá kauza měla rychlý spád. Tiskové oddělení Lidlu vydalo krátké prohlášení, v němž uvedlo, že žijeme v Evropě 21. století, kde spolu žijí různé rasy, a protože Lidl je po celé Evropě, rozdíly zde zkrátka nejsou. Na místy až nesmyslné debaty o tom, že Česká republika není v Evropě, a další urážky už Lidl nereagoval.

Kromě pochvalných komentářů se objevily také reakce politických představitelů, které se obchodu zastaly. "Letáky moc nemusím, ale kritizovat Lídl, že mají za modela černošského kluka je mimo!!“ uvedl například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Rozhodl jsem se, že si nové sportovní oblečení koupím v LIDLu. Normálně letákové akce nesleduji, ale tentokrát mě reklama docela zaujala,“ dodal ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD).

Pašování migrantů, strach z černé barvy

Diskuze točící se kolem letáku přilily vodu na mlýn českým dezinformačním serverům, které začaly vymýšlet různé konspirační teorie. Na internetu se tak lze například dočíst, že kamiony společnosti Lidl pašují uprchlíky napříč evropskými zeměmi, nebo že se chce Německo zbavit kvůli migrantům černého oblečení, a proto jej vyváží do České republiky. 

Veškerá tato nepodložená tvrzení ale Lidl pro EuroZprávy.cz popřel. "Uváděná tvrzení postrádají jakýkoli reálný základ," bylo nám sděleno z evropského centrálního vedení společnosti Lidl.

"Lidl je mezinárodní společnost, jež respektuje a vítá kulturní rozmanitost jako součást evropské reality. Tento fakt je nejen zakotven v našich firemních zásadách, ale odráží se i v prodeji našich produktů, jež jsou určeny všem lidem nezávisle na jejich kulturním zázemí, osobní orientaci či angažovanosti," reaguje dále vedení společnosti pro EuroZprávy.cz.

Co se samotného letáku s mužským modelem týče, Lidl při jeho tvorbě vychází z mezinárodních podkladů. "Leták pro Českou republiku připravujeme výlučně s ohledem na zboží, k jehož propagaci je určen, a využíváme k tomu jak vlastní, tak mezinárodní podklady. Tento postup zachováme i nadále," vysvětlila pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí společnosti Zuzana Holá.

Podle Lidlu navíc nejde o první vlnu nevraživosti, s níž se společnost potýká, byť je zatím nejsilnější. "S ojedinělými negativními reakcemi jsme se setkali již v minulosti, ne však v takové míře jako nyní. V tomto případě jsme obdrželi i mnoho pozitivních ohlasů," doplnila Holá.

Témata: lidl | češi | Obchody

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje