Lidé se v Praze pomodlili za mír v Sýrii i za oběti války

Praha – Na Hradčanském náměstí se dnes večer za mír v Sýrii a oběti války pomodlily desítky lidí. Akci nazvanou Svíčka pro Aleppo (Halab) IV, pořádala skupina Češi pro Aleppo. 

Praha

Happening se konal jako doprovodná akce mezinárodního pochodu do Aleppa, který prochází Českou republikou. U sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí se sešla přibližně stovka lidí. Na poklidné akci vyslechli projevy o válce v Sýrii, v nichž vystupující označili za viníka konfliktu prezidenta Bašára Asada a vyzývali k solidaritě s válkou zničenou zemí. Na závěr přibližně hodinové akce se lidé společně pomodlili a položili k Masarykově soše zapálené svíčky.

K příchozím promluvili také účastníci Občanského pochodu pro Aleppo, jeho cílem je upozornit na vyvražďování civilního obyvatelstva v Sýrii. Poutníci vyšli na konci minulého roku z Německa a chtějí dojít až do Sýrie. Před týdnem překročili v Petrovicích na Ústecku hranice Česka. V neděli 15. ledna jeho účastníci přišli do Prahy, kde se skupina několika desítek lidí rozrostla na přibližně dvě stovky osob.

Jana Hradílková, která pomáhá zajistit průchod Českem, uvedla, že složení účastníků je pestré jak věkově, tak i rasově. „Celé je to velmi spontánní. Všechno to lidé organizují dobrovolně a ve svém čase. Ta iniciativa se neustále vyvíjí, v průměru je putujících lidí 30 nebo 40," dodala.

V úterý v 10:00 pochod Prahu opustí a bude pokračovat přes Česko směrem na Vídeň, kam by měl dorazit na konci ledna. „Půjde se Posázavím, vybrali jsme nejkratší možnou cestu, ale zároveň takovou, aby byla pěkná. Každý den se půjde přibližně dvacet kilometrů," řekla Hradílková.

Z Rakouska pak budou poutníci pokračovat proti směru tradiční cesty uprchlíků přes Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonii a Řecko do Turecka. Pokud se jim to podaří, chtěli by aktivisté dojít nakonec až do Halabu na severu Sýrie. Do cíle jejich cesty zbývají zhruba 3000 kilometrů.

Druhé největší město Sýrie Halab je jedním ze symbolů utrpení civilistů v občanské válce. Jeho východní část od roku 2012 ovládali bojovníci opozice. Do rozděleného města se jen s obtížemi dostávala jakákoliv humanitární pomoc a statisícům lidí hrozilo vyhladovění. Na konci loňského roku se stalo dějištěm tvrdých bojů mezi syrskou armádou a opozicí, při kterých armáda město ovládla.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje