Trump bude dělat nečekané kroky, míní Kmoníček. Soustředit se bude na domácí politiku

Praha - Šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se domnívá, že nový americký prezident Donald Trump bude dělat nečekané kroky a zaměří se spíše na domácí politiku. Uvedl to dnes na veřejné diskuzi, které se zúčastnili také bývalí čeští velvyslanci ve Spojených státech Alexandr Vondra a Michael Žantovský.

Hynek Kmoníček
doporučujeme

Zkušený diplomat a pravděpodobně budoucí český velvyslanec v USA Kmoníček také očekává, že Trump nebude příliš naslouchat svým poradcům. „Jeho prioritou nebude zahraniční politika, zaměří se spíše na tu domácí, ostatně jako většina amerických prezidentů," uvedl Kmoníček. „Pravděpodobně se bude pyšnit spíš tím, co v zahraniční politice neudělal nebo zrušil," domnívá se.

Aktivní prý bude spíš na domácí půdě, bude podle všech tří diskutujících však zároveň bude klíčovou otázkou Trumpova prezidentství vztah Spojených států, Ruska a Číny. Podle Vondry však nový šéf Bílého domu zvolí zcela opačný postup než jeho předchůdce Barack Obama. „Bude to transakční politika ve stylu něco za něco, je to obchodník," podotkl Vondra. Obama podle něj chyboval například snahou o smíření s Ruskem, aniž na oplátku něco požadoval.

Také Žantovský poukázal na oslabení zahraničněpolitického vlivu Spojených států pod Obamovým vedením. Varoval však před tím, že Trumpova snaha najít nový model fungování s Ruskem a Čínou může být nebezpečná pro Evropu. „Je otázkou, jakou cenu bude platit za zlepšení vztahů s Ruskem, a je otázka, jakou cenu bychom za to měli zaplatit my," podotkl.

Kmoníček také uvedl, že tě těžké odhadnout, jak konkrétně bude Trump v roli amerického prezidenta postupovat. „Dělá věci, které se nedělají, protože neví, že se nedělají. Jsem přesvědčený, že jeho poradci na něj velký vliv mít nebudou, protože na něj se působit nedá," myslí si.

Ředitel Knihovny Václava Havla Žantovský oponoval tím, že americký politický systém neumožňuje, aby se Trump choval stejně impulzivně a nevypočitatelně jako během předvolební kampaně. „Ten systém není vláda jednoho člověka, která závisí na jeho rozmarech," připomněl. Nečeká, že by Trump obě komory Kongresu i Nejvyšší soud dokázal něja zázračně obejít.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama