Zemřel lingvista a odborník na kavkazské jazyky Václav A. Černý

Praha - Ve věku 85 let zemřel v sobotu 21. ledna lingvista a překladatel Václav A. Černý. Ve své vědecké práci se zaměřoval na čerkeštinu a další kavkazské jazyky.

Václav A. Černý
doporučujeme

Do češtiny překládal klasické i moderní kavkazské autory a věnoval se popularizaci lidových pohádek, bájí a mýtů z těchto oblastí. Byl také autorem řady učebnic a slovníků. Úmrtí Černého dnes ČTK potvrdila jeho manželka.

Přední český znalec kavkazských jazyků Václav Černý obdržel v roce 2015 od gruzínského prezidenta řád za celoživotní zásluhy o reprezentaci gruzínské literatury a kultury. Kromě kavkazských jazyků překládal Černý také z ruštiny, angličtiny, němčiny, francouzštiny či havajštiny. Ovládal kolem tří desítek jazyků.

Václav A. Černý se narodil 27. května 1931 v Praze. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval arménštinu a perštinu a po škole pracoval jako nakladatelský redaktor. Na počátku 60. let byl Černý přijat do Orientálního ústavu Československé akademie věd. Jako vědecký pracovník v něm působil do roku 1980, kdy mu nebyla prodloužena smlouva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama