Rozhodnutí USA o uprchlících začalo kritizovat i Česko

Praha - Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o pozastavení přesídlovacího programu pro dobrovolné přijímání uprchlíků představuje špatný signál pro ostatní země. Každé takové opatření pak zhoršuje přístup cizinců z oblastí konfliktů k ochraně a azylu.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

ČTK to dnes řekl šéf Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Martin Rozumek. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) označily americký přesídlovací program pro uprchlíky za jeden z nejdůležitějších na světě. Doufají, že bude pokračovat.

"USA vysílají špatný signál ostatním státům. Je to voda na mlýn i našim politikům, kteří tvrdí, že bychom neměli dobrovolně nikoho přijímat. Spojené státy byly dosud příkladem, byly v přijímání uprchlíků historicky nejlepší. Ve fiskálním roce 2016 přijaly 85.000 lidí. To je téměř osmkrát víc než celá EU dohromady," řekl Rozumek.

Psali jsme:  

Nový americký prezident v pátek pozastavil na 120 dní přesídlovací program, tedy dobrovolné přijímání uprchlíků. Migrační výnos pak na 90 dní zakazuje vstup do země lidem ze sedmi států - z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu. Na území USA až do odvolání nesmí migranti ze Sýrie. Některé letecké společnosti nechtějí cestující z těchto zemí do USA přepravovat. Trumpovo nařízení posuzuje americká justice, soud už dočasně zakázal vyhošťovat cizince z USA.

Pokud by podle Rozumka člověk ze Sýrie na letišti v USA už byl a nemohl tam požádat o azyl, bylo by to porušení ženevské konvence o uprchlících. Pokud by se takový cizinec pak obrátil na soud a bránil se, s největší pravděpodobností by uspěl, uvedl Rozumek.

Rozumek označil Trumpovo rozhodnutí za nestátnické a nedomyšlené. Podle něj taková opatření ztěžují lidem, kteří prchají před boji či pronásledováním, přístup k ochraně. Šéf OPU míní, že výnos staví do složité situace i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který po světě vytipovává potřebné pro zařazení do přesídlovacího programu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama