V Česku přibývá oznámených případů znásilnění, řada obětí se ale na policii neobrátí

Praha – Počet nahlášených případů znásilnění v České republice roste. Zatímco v roce 2008 jich policisté podle statistik evidovali 529, loni do konce listopadu 628. Česko k zemím, kde oběti trestné činy sexuálního násilí ohlašují méně. Experti z různých oborů se shodli na tom, že by měla ve zdravotnických zařízeních vzniknout centra pro oběti znásilnění.

Ilustrační fotgrafie
doporučujeme

Vyplývá to z českých policejních statistik a výsledků mezinárodního srovnání, které zveřejnil Český statistický úřad. Na dnešek připadá evropský den obětí. Organizace Bílý kruh bezpečí letos upozorňuje na potřebu pomoci znásilněným.

Denně policie zaznamená dva až tři případy znásilnění, odehraje se jich ale asi desetkrát víc. Ve většině případů jsou oběti ženy. Podle odborníků jedním z důvodů, proč čin ohlásí jen zlomek znásilněných, je přístup společnosti a přetrvávající mýty. Víc než tři pětiny dospělých v Česku si totiž myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy částečně samy – třeba že se chovaly koketně, nebo byly opilé, měly sexy oblečení, neřekly muži jasné ne, šly bez doprovodu opuštěným místem či měly hodně sexuálních partnerů.

Čeští policisté loni do konce listopadu zaznamenali 628 případů znásilnění. Ukončili prověřování 450 kauz. Objasnili dvě třetiny případů. Stíhali 449 lidí. Mezi stíhanými byly tři ženy. V roce 2008 se v Česku oznámilo 529 případů, objasnilo se 361 a dodatečně pak 37. Stíhalo se 345 pachatelů. V roce 2015 policie evidovala 598 kauz, objasnila jich 425 a dodatečně 58. Celkem stíhala 387 osob.

Státní zástupce Milan Šimek z královéhradeckého krajského zastupitelství uvádí, že oznámení od obětí znásilnění vyžaduje velkou odvahu. Čím dřív čin ohlásí, tím dřív a jednoznačněji se podaří věc objasnit. Podle analýzy soudních rozhodnutí, které provedla organizace In Iustitia, jsou ale oběti často považovány za provokatérky, které si útok zapříčinily. U soudu nemají vždy šanci uspět třeba ty, kterým pachatel neroztrhal oblečení, byly opilé, dostatečně se nebránily, pracovaly jako servírky či pachatelem byl partner, s nímž se rozcházely.

„Bezprostředně po znásilnění oběti prožívají strach z pachatele, sebeobviňují se, nejsou schopny řešit dilema, zda čin mají oznámit. Bojí se reakce lidí, kteří se dozvědí, co se jim stalo. Zároveň potřebují zvládnout reakci na extrémní prožitek, eliminovat zdravotní rizika, přijmout informované rozhodnutí o tom, zda znásilnění oznámí, obnovit svůj pocit bezpečí a také pocit spravedlivého světa," uvedla Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí.

Znásilnění představuje 12 procent případů trestných činů, které Bílý kruh bezpečí řeší. Odborníci a odbornice této organizace poskytli od roku 1991 přes 16.000 osobních konzultací obětem znásilnění, mezi nimiž bylo 15 mužů. Pětina případů se stala při domácím násilí.

Podle výsledků aktuálního mezinárodního srovnání v roce 2008 připadlo v Česku na 100.000 obyvatel 5,11 ohlášených znásilnění, v roce 2014 pak 6,36. Ve Velké Británii se v roce 2014 na 100.000 lidí ohlásilo 40,17 znásilnění, v Norsku 22,06, v Belgii 25,72, ve Francii a Finsku 18,5, a ve Švédsku dokonce 65,26. Naopak v Řecku, na Slovensku a na Kypru se oznámily na 100.000 obyvatel ani ne dva případy, v Srbsku pak necelý jeden případ. V Maďarsku to byly zhruba tři činy. Podle expertů za nízkými počty z mnoha států není to, že by se v nich znásilňování podařilo vymýtit, jako spíš to, že se řada obětí na policii neobrací.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na…

12.08.2020 10:22 Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické…

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

10.08.2020 14:40 Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce…

Blogování odzvonilo. Úspěšná česká platforma po 15 letech končí

10.08.2020 14:14 16. srpna skončí po patnácti letech své existence blogovací platforma Blog.cz. Do té do doby si…

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama