Konec oslabené koruny? Nestálé kurzy můžou způsobit chaos, zájezdy možná zlevní

Praha - Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém zasedání na konci března rozhodla o pokračování režimu tzv. devizových intervencí, které mají za cíl udržet korunu poblíž hodnoty 27 korun za euro. Zároveň však její šéf Jiří Rusnok připustil upuštění od intervencí kdykoliv v průběhu dubna. Toto oznámení vzbudilo diskuzi, jaké dopady bude opuštění od intervenční politiky banky mít.

Česká národní banka
doporučujeme

Původně se předpokládalo ukončení umělého oslabování koruny někdy v polovině letošního roku. ČNB udržuje režim oslabené měny od listopadu 2013. Od té doby do letošního ledna tak docházelo k intervencím v celkovém objemu až 1,3 bilionu korun, informovala ČTK.

Podle statistika Richarda Hindlse však tato měnová politika ČNB byla hrubým zásahem, který do ekonomiky nepatří. Předpokládané opuštění intervencí vnímá negativně. „Předpokládám fluktuaci koruny, chaos,“ řekl pro Český rozhlas. Zmínil také to, že vliv na další stabilitu měny může mít vzrůstající cena ropy. Nelíbí se mu ani fakt, že ČNB ukončení nezveřejní ještě před rozhodnutím. Stanovisko, že k ukončení dojde někdy během dubna chápe jako faktor, který pouze zvyšuje nejistotu.

Intervence měly zvýšit konkurenceschopnost i mzdy

ČNB si od intervencí slibovala zejména přesměrování poptávky z dováženého na domácí zboží. Intervence totiž způsobily zvýšení dovozních cen a potažmo i finálních cen dováženého zboží. Přínosem měly být výhodnější podmínky pro český export, který se stává konkurenceschopnějším. To vede k větším investicím českých firem, které oživují výrobu a v konečném důsledku tak mohou růst mzdy zaměstnancům těchto firem.

Po ukončení intervencí se však situace může změnit. „Exportéři a importéři jsou teď na stejné lodi a nebudou si jisti vůbec ničím. Ti, kdo se vůči měnovým výkyvům pojistili, mohou být klidnější“ poznamenal Hindls.

V případě nestabilní koruny ČNB opět zasáhne

ČNB očekává, že oznámí ukončení intervencí na jednom ze svých řádných měnových zasedání bankovní rady. V případě očekávaného kolísání kurzu koruny je prý banka připravena tlumit nestabilitu intervencemi. Pokud by koruna oslabila, může například ČNB zvýšit úrokové sazby.

Vývozci ve spojitosti s předpokládaným ukončením intervencí očekávají, že měsíc po ukončení se bude kurz koruny pohybovat někde mezi 26,00 až 26,50 korunami za euro. Většina jich očekává oznámení o ukončení v polovině dubna, konkrétně podle průzkumu Asociace exportérů 13. dubna. I vývozci však připouštějí, že koruna může být nestabilní a na čas i oslabená přes 27 korun za euro. Asociace dále uvádí, že intervence skutečně pomohly českému exportu. Vývoz na začátku letošního roku stoupl meziročně o 6,7 % a dovoz se loni snížil o 0,2 %.

Podle Otty Daňka z Asociace exportérů bude mít kromě ukončení intervencí vliv na stabilitu koruny také vyšší cena ropy nebo zatím ne zcela známá ochranářská politika Trumpovy administrativy. Důsledek ukončení intervencí nevidí jako bezproblémový. „Posílení koruny vůči euro o 1 korunu ročně připraví exportéry o 147 miliard korun a HDP Česka o 18 miliard. Na druhé straně přinese dovozcům 129 miliard korun,“ uvedl pro finanční portál Patria.

Levněji bude na e-shopech a v cestovních kancelářích

Koruna zaznamenala zvýšenou volatilitu již včera, před dnešním pravidelným jednáním bankovní rady ČNB, které může, ale nemusí rozhodnout o ukončení intervencí.

Do jaké míry pocítí ukončení intervencí lidé ve svých peněženkách, není jasné. Podle ekonomů budou dopady vesměs malé, posílení koruny bude totiž spíše omezené. Výraznější posílení koruny a s ním spojené zlevnění dovozu se očekává až v roce 2018. Lidé tak mohou postupné snižování cen zpočátku pocítit alespoň na zahraničních e-shopech.

Předpokládá se, že dojde také k oživení zájmu o dovolené v cizině. Důležité je, zda bude posílení koruny dlouhodobé. Pokud ano, zájezdy by měly postupně zlevňovat. Češi si ale budou muset zvyknout na to, že bude kurz koruny vůči euru spíše nestálý. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brnem se kutálí obří hrášek. Připomíná výročí Mendela

05.07.2020 20:17 V Brně centru Brna se objevil obří hrášek. V průměru má sedm metrů a je upoutávkou na blížící se…

Brněnská hvězdárna představí unikátní terralónu, obří model Země

05.07.2020 19:10 Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno budou moci od 6. do 12. spatřit unikátní terralónu,…

Babiš: Matka Země a otec Slunce nám poslaly vzkaz, zatmění je znamení.…

23.06.2020 22:08 Aktualizováno Příznivci premiéra Andreje Babiše si už zvykli, že každou neděli vydává na sociální síti své…

Vědci z Brna objevili nový způsob likvidace klíšťat

20.06.2020 22:04 Aktualizováno Rozsáhlý výzkum brněnských vědců vedl ke zjištění, že některá klíšťata nesají pouze krev, ale pijí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy