Kateřina Zemanová do kampaně nezasáhne, studuje v Londýně antropologii

Praha – V pondělí zahájila volební kampaň a sběr podpisů pro druhou kandidaturu současného prezidenta Miloše Zemana jeho manželka Ivana. V první přímé volbě byla nejvýraznější tváří jiná důležitá osoba Zemanovy rodiny, jeho dcera Kateřina. Ta by podle mluvčího Jiřího Ovčáčka do nadcházející kampaně oficiálně zasáhnout neměla, studuje antropologii v Londýně, sdělil pro EuroZprávy.cz. Tandem Zeman - Zemanová přirovnal ke "lvovi a lvici".

Zeman s manželkou a dcerou

Manželka současného prezidenta Ivana Zemanová včera přidala jako první svůj podpis do petičního archu, aby se mohl Zeman znovu ucházet o prezidentský post v lednových volbách. Zůstává otázkou, zda Zemanová bude vést náročnější kampaň, nebo pouhou organizaci sběru podpisů.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je manželka Miloše Zemana skvělou volbou pro vedení kampaně. „Je to skvělá volba a paní Ivaně Zemanové jsem poděkoval za odvahu,“ sdělil pro EuroZprávy.cz. „Lev s lvicí se teď v přímé volbě prezidenta utkají s úskočnými protivníky. A já věřím, že zvítězí,“ dodal k tandemu manželů.

Ivana Zemanová při příležitosti zahájení vyzdvihla manželovy kvality. "Jsem tady proto, že si vážím svého muže, jeho pracovitosti, jeho odvahy. Nikdy jsem nepochybovala, že mu šlo o prosperitu země,“ řekla. Před pěti lety se jednou z nejvýraznějších tváří Zemanovy kampaně stala jeho dcera Kateřina, naopak manželka Ivana stála spíše v ústraní.

Zeman tehdy po svém vítězství konstatoval, že by bez své Kačenky zřejmě nevyhrál a předpokládalo se, že by Kateřina zastávala pozici tzv „první slečny“. Kateřina byla na svou novou roli připravená, dokonce v únoru roku 2013 dostala svou osobní ochranku. Po mediální kauze, s kterou přišel web eXtra.cz a později i další média, se Kateřina stáhla z veřejného života.

Kateřina Zemanová studovala nejdříve na výběrovém pražském gymnáziu PORG, jemuž šéfoval Václav Klaus mladší, absolvovala i půlroční studijní pobyt v USA a následně přestoupila na soukromé anglicko-české gymnázium. V současné době studuje vysokou školu ve Velké Británii.

V roce 2016 Zeman prohlásil, že Kateřina studuje a pracuje v Londýně. "Přiznávám se, že moje dcera právě teď začala studovat Londýnskou univerzitu a mimochodem obor, ke kterému mám hluboký a bytostný odpor. A protože respektuji svobodnou vůli svých dětí, tak jsem se nebránil,“ uvedl Zeman. Prohlásil také, že s dcerou občas mluví i o politických otázkách a o svém konání v úřadu. Prý si nevzpomíná na žádnou věc, za kterou by ho dcera kritizovala.

Jiří Ovčáček pro EuroZprávy.cz uvedl, že Kateřina se do současné kampaně zřejmě nezapojí. „V tuto chvíli nemám informaci, že by se měla Kateřina Zemanová zapojit do kampaně. Určitě ale bude svého tatínka podporovat!“ doufá. Prozradil také, který obor Kateřina v Londýně studuje. Zemanův „hluboký a bytostný odpor“ by údajně měla sklidit jedna z humanitních věd – antropologie. „Jestli mne paměť neklame, jde o studium antropologie,“ sdělil Ovčáček.

Ve Velké Británii je zaveden systém placení školného na vysokých školách. Konkrétně na Londýnské univerzitě u oboru Antropologie činí celkové školné pro zahraniční studenty kolem 24 tisíc liber, což je v přepočtu až 750 tisíc korun.

Systém školného je však v Británii podpořen výhodnými půjčkami, ze kterých se neplatí úrok. Dle dřívějších Zemanových slov navíc Kateřina v Londýne i pracuje. Na otázku, zda prezident nějak finančně Kateřinu podporuje, Ovčáček odpověděl nepřímo.

„Pan prezident rozhodně nepatří k těm otcům, kteří svým dcerám rozkazují, kterou školu a obor mají navštěvovat. Ač může mít pan prezident výhrady právě k oboru, plně výběr své dcery respektuje a ve studiu ji po všech stránkách podporuje,“ uzavřel Ovčáček.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 16:13 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

55. ročník pochodu Praha-Prčice: První turisté vyšli už v 5 ráno

21.05.2022 18:09 Aktualizováno Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17.508 turistů. První z…

Český rozhlas dnes otevře své budovy veřejnosti, nabídne komentované…

14.05.2022 07:55 V sídle Českého rozhlasu v Praze na Vinohradech i regionálních studiích se dnes u příležitosti 99.…

Sky Bridge 721: V Dolní Moravě se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý…

13.05.2022 07:18 V horském resortu Dolní Morava na Orlickoústecku se dnes pro turisty otevře nejdelší visutý most…

Na plzeňské náměstí se dnes po 77 letech přeneseně vrátili američtí vojáci

08.05.2022 00:39 Na plzeňské náměstí se dnes večer po 77 letech vrátily americké lehké obrněné vozy, tank Sherman a…

Mezi Čechy podle fastfoodů roste zájem o snídaně

07.05.2022 12:47 Restaurace rychlého občerstvení sledují rostoucí zájem o snídaně. Češi si je dopřávají nejen na…

77. Oslavy v Plzni 2022: Konec války si připomenou desetitisíce lidí

05.05.2022 04:35 V Plzni dnes začínají oslavy 77. výročí konce války. Na Slavnosti svobody, které potrvají do neděle…

Na obloze dnes vrcholí Lyridy, nejdéle zaznamenaný meteorický roj

22.04.2022 03:50 Dnes večer vrcholí meteorický roj Lyridy. Nepatří k nejvýraznějším rojům roku, ale lidé by několik…

Související:

Právě se děje

reklama