Kateřina Zemanová do kampaně nezasáhne, studuje v Londýně antropologii

Praha – V pondělí zahájila volební kampaň a sběr podpisů pro druhou kandidaturu současného prezidenta Miloše Zemana jeho manželka Ivana. V první přímé volbě byla nejvýraznější tváří jiná důležitá osoba Zemanovy rodiny, jeho dcera Kateřina. Ta by podle mluvčího Jiřího Ovčáčka do nadcházející kampaně oficiálně zasáhnout neměla, studuje antropologii v Londýně, sdělil pro EuroZprávy.cz. Tandem Zeman - Zemanová přirovnal ke "lvovi a lvici".

Zeman s manželkou a dcerou
doporučujeme

Manželka současného prezidenta Ivana Zemanová včera přidala jako první svůj podpis do petičního archu, aby se mohl Zeman znovu ucházet o prezidentský post v lednových volbách. Zůstává otázkou, zda Zemanová bude vést náročnější kampaň, nebo pouhou organizaci sběru podpisů.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je manželka Miloše Zemana skvělou volbou pro vedení kampaně. „Je to skvělá volba a paní Ivaně Zemanové jsem poděkoval za odvahu,“ sdělil pro EuroZprávy.cz. „Lev s lvicí se teď v přímé volbě prezidenta utkají s úskočnými protivníky. A já věřím, že zvítězí,“ dodal k tandemu manželů.

Ivana Zemanová při příležitosti zahájení vyzdvihla manželovy kvality. "Jsem tady proto, že si vážím svého muže, jeho pracovitosti, jeho odvahy. Nikdy jsem nepochybovala, že mu šlo o prosperitu země,“ řekla. Před pěti lety se jednou z nejvýraznějších tváří Zemanovy kampaně stala jeho dcera Kateřina, naopak manželka Ivana stála spíše v ústraní.

Zeman tehdy po svém vítězství konstatoval, že by bez své Kačenky zřejmě nevyhrál a předpokládalo se, že by Kateřina zastávala pozici tzv „první slečny“. Kateřina byla na svou novou roli připravená, dokonce v únoru roku 2013 dostala svou osobní ochranku. Po mediální kauze, s kterou přišel web eXtra.cz a později i další média, se Kateřina stáhla z veřejného života.

Kateřina Zemanová studovala nejdříve na výběrovém pražském gymnáziu PORG, jemuž šéfoval Václav Klaus mladší, absolvovala i půlroční studijní pobyt v USA a následně přestoupila na soukromé anglicko-české gymnázium. V současné době studuje vysokou školu ve Velké Británii.

V roce 2016 Zeman prohlásil, že Kateřina studuje a pracuje v Londýně. "Přiznávám se, že moje dcera právě teď začala studovat Londýnskou univerzitu a mimochodem obor, ke kterému mám hluboký a bytostný odpor. A protože respektuji svobodnou vůli svých dětí, tak jsem se nebránil,“ uvedl Zeman. Prohlásil také, že s dcerou občas mluví i o politických otázkách a o svém konání v úřadu. Prý si nevzpomíná na žádnou věc, za kterou by ho dcera kritizovala.

Jiří Ovčáček pro EuroZprávy.cz uvedl, že Kateřina se do současné kampaně zřejmě nezapojí. „V tuto chvíli nemám informaci, že by se měla Kateřina Zemanová zapojit do kampaně. Určitě ale bude svého tatínka podporovat!“ doufá. Prozradil také, který obor Kateřina v Londýně studuje. Zemanův „hluboký a bytostný odpor“ by údajně měla sklidit jedna z humanitních věd – antropologie. „Jestli mne paměť neklame, jde o studium antropologie,“ sdělil Ovčáček.

Ve Velké Británii je zaveden systém placení školného na vysokých školách. Konkrétně na Londýnské univerzitě u oboru Antropologie činí celkové školné pro zahraniční studenty kolem 24 tisíc liber, což je v přepočtu až 750 tisíc korun.

Systém školného je však v Británii podpořen výhodnými půjčkami, ze kterých se neplatí úrok. Dle dřívějších Zemanových slov navíc Kateřina v Londýne i pracuje. Na otázku, zda prezident nějak finančně Kateřinu podporuje, Ovčáček odpověděl nepřímo.

„Pan prezident rozhodně nepatří k těm otcům, kteří svým dcerám rozkazují, kterou školu a obor mají navštěvovat. Ač může mít pan prezident výhrady právě k oboru, plně výběr své dcery respektuje a ve studiu ji po všech stránkách podporuje,“ uzavřel Ovčáček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maximum meteorického roje Geminidy v noci z neděle na pondělí

12.12.2020 09:32 Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama