V Brně se nacionalisté ostře střetli s policií, létaly kameny a zasahovala policie

Brno - Na dvě stovky příznivců krajní pravice se dnes sešly na náměstí Svobody v Brně k prvomájovému pochodu. Dorazilo i několik stovek jejich odpůrců. Policie zadržela několik lidí, létaly kameny i petardy. Odpůrci extremistů se snaží pochod blokovat, vytlačují je desítky těžkooděnců. Někteří jedou v dodávkách, jiní na koních, většina jde pěšky.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Policie ČR při zásahu v Brně.
doporučujeme

Brno 1. května (ČTK) - Potyčky pravicových extremistů a antifašistů provázely dnes prvomájový pochod Brnem, který svolala Dělnická mládež. Sešlo se asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová. Podle ní policie zajistila 11 lidí z obou stran. Jejich prohřešky bude řešit. Dalších 50 lidí z řad odpůrců policie omezila na svobodě kvůli tomu, že blokovali pochod sezením na tramvajových kolejích.

Antifašisté umístili na brněnský časostroj plakát s nápisem "Co je absurdnější než tolerovat netoleranci", který jim členové krajní pravice strhli a několikrát prořízli nožem. Na Moravském náměstí se později oba tábory napadly a museli je oddělit členové antikonfliktního týmu. Pak dorazili těžkooděnci. Podle mluvčí jihomoravské policie Štěpánky Komárové policie zatím zadržela tři lidi, dva kvůli napadení policie.

Na místo dorazilo osm policistů na koních, aby dav odpůrců zatlačili. Činili tak i policejní dodávky, kterých bylo více než deset. Přesto si jeden z odpůrců sedl přímo před koně a museli ho odvést až pěší těžkooděnci. Dalšího z antifašistů museli zpacifikovat poté, co šplhal na policejní dodávku.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika zaznamenal nevhodné chování na obou stranách, spíše ale u odpůrců, řekl ČTK. Městská část vše vyhodnotí a uvidí, zda přistoupí k řešení přestupků. Mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedvika Kropáčková ČTK řekla, že v péči záchranářů skončil jeden opilý muž, který dostal při zákroku policie epileptický záchvat. Záchranáři ho převezli do nemocnice.

Příznivci krajní pravice se sešli na náměstí Svobody, poté vyšli na Moravské náměstí a Rooseveltovou ulicí se dostali k nádraží, kde průvod předčasně ukončili, přestože měli jít až na Zelný trh. Rozepře nastaly už na náměstí Svobody, kde členové krajní pravice strhli odpůrcům transparenty a jeden z nich jim prořezali nožem. Na Moravském náměstí se potom někteří jednotlivci z obou skupin dostali do potyčky, kterou musela řešit policie. Zadržela první lidi.

Na náměstí Svobody začalo shromáždění ve 14:00. Antifašisté uvedli, že nechtějí pořádat blokace, ale vyzvali lidi, aby pořádali zábavná vystoupení pod heslem "kdo si hraje, nehajluje". Proto kromě příznivců krajní pravice s vlajkami s českým lvem přišlo na náměstí několik odpůrců, kteří tam tancovali a kreslili obrazy. Později směrem od nádraží přišla další skupina, která bubnovala na bubny.

Náměstí hlídali policisté i členové antikonfliktního týmu. Ti uklidňovali situaci, když se na ně zlobil jeden z pořadatelů zábavných představení kvůli tomu, že nechali odejít členy krajní pravice, kteří jim strhli plakáty a největší z nich rozřezali.

Poté se pochod krajní pravice vydal na Moravské náměstí. Někteří jeho účastníci v ruce drželi transparenty s nápisy o tom, že řešením krize je odchod z Evropské unie nebo že multi-kulti řešení bude bez příznivců krajní pravice. Na druhé straně se pochodu do cesty stavěli někteří odpůrci s jinými transparenty, část z nich jela na kole. Policisté a antikonfliktní tým se však snažil, aby se strany nedostaly k sobě.

Odpůrci, jejichž počet neustále sílil, se potom pískáním, bubnováním a jiným hlukem snažili znemožnit pořadatelům pochodu projevy. Poté se snažili pochod blokovat. Vytlačovat je museli těžkooděnci, kteří k tomu použili pěší členy, přes desítku policejních dodávek i četu na koních. U Janáčkova divadla vletěly do davu extremistů kameny a petardy. Policie zajistila další z odpůrců. Někteří si sedali na koleje a před koně, aby pochod zastavili, jiní lezli po policejních dodávkách.

Nakonec příznivci krajní pravice dorazili na nádraží, kde pochod rozpustili. Štika spatřoval prohřešky proti zákonu především na straně odpůrců pochodu, kteří podle něj neoznámili shromáždění, blokovali pochod a snažili se hlukem znemožnit projevy svolavatelů pochodu. Za problém označil i shromáždění na náměstí Svobody, kde je rozsudkem zakázaný hluk.

Přesto si tam členové pochodu nahlas pouštěli hudbu a blokující si zase zpívali a bubnovali. "Řešit budu také to, že se mnou svolavatel akce odmítl v jejím průběhu komunikovat. Celou situaci si vyhodnotíme a uvidíme, jak to dál budeme řešit. Počkáme si také na výstupy policie," dodal Štika.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

09.02.2020 16:02 Aktualizováno Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce…

Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

08.02.2020 12:20 V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama