Co řekla česká skautka neonacistovi? Americká média stále žijí příběhem z fotografie

Brno/Washington – Ještě dnes je článek o české skautce, která na fotografii čelí neonacistovi v Brně při prvomájovém průvodu, na prestižním serveru The Washington Post v top 4 nejčtenějších článků. Americký deník popisuje celou událost i to, o čem se skautka Lucie Myslíková s neonacistou baví.

Tomáš Vandas /DSSS/

Deník popisuje brněnský pochod neonacistů 1. května jako pochod těch, kteří mají plakáty hořících aut a nápisů „Stop multi-kulti experimentům!“. Dle deníku městem pochodovaly stovky neonacistů, někteří „v černém tričku a s holými hlavami a slunečními brýlemi,“ Někteří nesli zelené vlajky slovenské politické strany Mariana Kotleby. Když se skupinka neonacistů dostala k jiné skupině, ve které byli lidé oblečeni do skautského úboru, smějící se lidé, kteří foukali mýdlové bubliny, žongléři, policie zasáhla a snažila se skupiny držet od sebe.

Mezi nimi stála šestnáctiletá skautka Lucie Myslíková, které držela banner s nápisem: „Skutečný vlastenec nehajluje“! Následující den se dle deníku fotka Lucie stává „globálním symbolem boje proti krajně-levicovým evropským hnutím.“ Deník fotografii popisuje jako situaci, kde se usměvavá dívka střetává tváří v tvář zlobě za tmavými brýlemi. Následně fotku desetitisíce lidí po celém světě sdílely. Poté ji server HuffPost označil za „totální hrdinku“.

Lucie se pro The Washington Post vyjádřila, že v situaci necítila strach. Neonacista z fotografie ji prý řekl, že ji utečenci znásilní. Ani to skautku prý nezastrašilo. Řekla mu, že to jsou lidé, kteří utíkají před válečným utrpením. Podle The Washigton Post je Lucie skautkou už sedm let, je si dobře vědoma, že to byli právě Nacisté, kteří organizaci skautů zakázali za druhé světové války, pak po ní totéž udělali Komunisté.

„Nemyslím si, že nastala doba pro dalšího Hitlera,“ míní Lucie. Podle ní jsou však stále mezi námi lidé, které nacistické myšlenky oslovují, zároveň ale tito lidé vědí, že nacismus je zvrácená ideologie. Při brněnské akci prý skupina skautů, žonglérů a dalších lidí hrála na kytary, zpívala, tančila. Lucie dodala, že hlavním cílem akce bylo projevit pokojně svůj názor, který nesdílejí s neonacisty.

Skupinka neonacistů vykřikovala hesla proti této skupině, zazněly i výkřiky jako „dě.ky“! Muž s brýlemi z fotografie prý do Lucie strkal a sebral tričko jejímu kamarádovi. Lucie však reagovala poklidně a neonacistovi řekla, že ví, že jim nemůže ublížit.  Muž ji následně přesvědčoval, že vlna migrantů znamená nebezpečí. On sám se prý bojí, že jeho dceru mohou migranti znásilnit.

Snímek, který pořídil jeden z účastníků protidemonstrace neonacistům Vladimír Čičmanec, zveřejnily britský list The Guardian či americká CNN.  "Je jí 16 let, statečně se jim postavila a pronesla několik myšlenkově hlubokých argumentů," řekl CNN Čičmanec. "Chtěli jsme ukázat neonacistům, že tady nejsou vítaní. Letošním cílem protidemonstrací bylo udělat si z nacistů legraci a blázny," dodal.

Měsíc, Země, Mars – Lunalón, Terralóna, Marsmeloun na Kraví hoře

02.08.2021 17:52 Odehraje se něco jako z vědecko-fantastického filmu. Od čtvrtka 5. srpna do čtvrtka 12. srpna se na…

Ignis Brunensis 2021 v Brně si udržel mezinárodní styl i v koronavirové…

02.08.2021 13:42 Koronavirus sužující už druhým rokem prakticky celou planetu přinesl mnoho změn do obvyklého…

Zájem o roušky, respirátory i antigenní testy v řetězcích klesl

19.07.2021 13:27 Tuzemské potravinářské řetězce sledují oproti předchozím měsícům nižší zájem o roušky, respirátory…

Praha nepovolila velkoplošné obrazovky, lidé na fotbal vyrazili do…

03.07.2021 21:01 Na vyprodané zahrádce restaurace v Riegrových sadech na Žižkově fotbaloví fanoušci do posledních…

Zkuste ulovit záhadná svítící oblaka

29.06.2021 12:51 Opět je tu období, kdy můžete po západu Slunce sledovat tzv. noční svítící oblaka. Jak vypadají?…

Pokutování za volný byt, volební priorita ČSSD, nás přibližuje 50. létům

28.06.2021 14:31 NÁZOR - Komentář Lukáše Kovandy hodnotící ekonomické body předvolebních priorit ČSSD, zejména pak…

Související:

Právě se děje