Víte, kde si dávají Pražáci „rande“?

Praha - Dát si rande „u Koně“ neboli „pod ocasem“, je pražská tradice stará desítky let. Zjišťovali jsme, jestli obstojí i v současné době.

Přidejte svůj názor

Praha, stanice Petřín pražské lanovky.

Nejoblíbenějším setkávacím místem v Praze je v současnosti náměstí Republiky (18,8 %). Západnímu břehu Vltavy pak dominuje Anděl (14,1 %). V letní sezóně a mezi mladými lidmi má značnou popularitu náplavka na Rašínově nábřeží (11,7 %). Tři z deseti Pražanů však stále volí jako nejlepší místo k setkání Václavské náměstí (31,5 %), a to zejména kvůli dobré dostupnosti metrem a velkému množství služeb na dosah. Václavské náměstí má v první desítce hned tři zástupce – tradiční místo u jezdecké sochy svatého Václava, na Můstku a na nároží Vodičkovy a Jindřišské ulice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který si zadalo Sdružení Nového města pražského.

„Praha se rozvíjí a hezkých míst k setkání přibývá. Nicméně se potvrdilo, že Václavák je klasika. Bez ohledu na věk či počasí, mnoho lidí si sraz nebo rande dává právě tady - pod ocasem, dole na Zlatém kříži nebo u tramvaje. Ačkoliv v centru Prahy, na Václaváku se stále pohybuje plno Čechů,“ říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

Kromě již zmíněných míst má silnou pozici také oblast Vinohrad (6 %), kde v posledních letech vyrostlo velké množství oblíbených barů a restaurací. Klíčovými místy, kde se lidé v této části města rádi setkávají, jsou náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a Flora.

Podobný trend lze vysledovat také v Karlíně (5,6 %) a na Letné (3,5 %). Oblast kolem metra Křižíkova či Letenského zámečku rovněž patří k oblíbeným místům setkání.

Naopak trochu za očekáváním zůstalo například Staroměstské náměstí (1,7 %). Lidé jej hojně navštěvují například během tradičních vánočních trhů, ale v celkovém hodnocení uzavírá první desítku.

Hlavní roli hraje doprava, dostupnost služeb a bezpečnost

Průzkum dále zjišťoval, jaké faktory mají největší vliv na výběr místa, kde se setkat.

Václavskému náměstí nejvíc nahrává skvělá dopravní dostupnost pomocí metra i tramvají (36,4 %) a také velké množství obchodů (16,9 %), restaurací a služeb (17,1 %) v pěší vzdálenosti. Svoji roli ale hraje i tradice (14,2 %).

Rozhodujícím negativním faktorem je pouliční kriminalita, celkový pocit bezpečí (26,9 %). „Václavské náměstí je mnohem bezpečnější místo, než jakou má pověst nebo jak si lidé obvykle myslí. Policie se na tuto lokalitu zaměřila víc a kriminalita tu v posledních letech výrazně klesá,“ říká Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového města pražského. To potvrzují i policejní statistiky. Počet zjištěných trestných činů v této oblasti poklesl v posledních pěti letech téměř o 35 %.

Také koncentrace většího množství lidí, především turistů či cizinců, je důvodem, který negativně ovlivňuje volbu místa, kde si dát rande (22 %). To se odrazilo na oblíbenosti míst na tradičních turistických trasách jako je Staroměstské náměstí nebo Můstek.

Nezanedbatelnou roli hraje také dostupnost autem a možnost parkování (21,1 %). Osobní auta jsou vedle MHD klíčovým dopravním prostředkem Pražanů. Tento faktor tak hraje do karet lokalitám, kde jsou k dispozici podzemní garáže (Palladium, Anděl, Flora) nebo kde nejsou zavedené modré zóny (například Podolí).

Petřín je out

Na základě získaných dat lze konstatovat, že Praha podstatně víc žije na pravém břehu Vltavy, 78 % Pražanů plánuje své schůzky častěji v této části města.

Výpravy milenců na Petřín zůstávají spíše jen legendou. Na tuto lokalitu si vzpomnělo méně než 0,5 % respondentů, a to zejména v souvislosti s oslavami 1. máje.

O Sdružení Nového Města pražského (SNMP)

Sdružení Nového Města pražského vzniklo před 12 lety. Vyvíjí aktivity směřující ke kultivaci a rozvoji Václavského náměstí jako klíčového veřejného prostoru naší země. Pečuje o něj a zároveň vyvíjí tlak na orgány státní správy a samosprávy, aby o něj pečovaly též. Členové sdružení chtějí, aby Václavské náměstí bylo místem, kde obyvatelé i návštěvníci Prahy rádi tráví svůj čas a na které můžeme být všichni hrdí. Místo inspirující a důstojné.

Členy sdružení jsou převážně právnické osoby podnikající přímo na Václavském náměstí nebo v jeho blízkosti (významné firmy, banky, hotely, restaurace, obchody či majitelé zdejších paláců), a fyzické osoby, převážně residenti bydlící na Václavském náměstí a v jeho okolí. Členem se mohou stát fyzické a právnické osoby, které mají sídlo či provozovnu na Praze 1, podnikají zde nebo mají zájem se aktivně podílet na rozvoji centra města v rámci občanské společnosti.

Sdružení mimo jiné pořádá výstavy a přednášky o historii a vývoji Václavského náměstí, organizuje fotosoutěž Dvě tváře Prahy. Spolu s MČ Praha 1 spolupořádá Velikonoční a Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí.

Témata: rande | Lidé | Praha | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Češi uctili památku Jana Palacha!

16.01.2019 19:55 Se svíčkami v ruce dnes lidé na Václavském náměstí vzpomínali na čin Jana Palacha, který se před 50…

Eva Holubová zuří kvůli komunistům: Nezapomenu na tu krutost a zběsilost,…

16.01.2019 16:56 Aktualizováno Herečka Eva Holubová u příležitosti 50. výročí upálení Jana Palacha zapomínala nejen na dětství a…

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis letos připomene jubilea…

16.01.2019 16:53 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů Starobrno Ignis…

Světová soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis s festivalem zábavy letos…

16.01.2019 14:13 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů STAROBRNO IGNIS…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama