Kde si zapálí čeští politici? Senátoři bez kuřáren, poslanci mají dvě

Praha - Plošný zákaz kouření od konce letošního května se dotkl také českých politiků. Ti už si v parlamentních hospodách a kavárnách zapálit nemůžou. Ve Sněmovně pro milovníky cigaret z řad poslanců fungují dvě kuřárny, Senát je zatím nemá. A jak je na tom Hrad?

Poslanecká sněmovna

Zákaz kouření se dotkl poslední květnový den téměř čtvrtiny české populace. Kuřáci podle průzkumu OECD tvoří necelou čtvrtinu obyvatel. Mezi nimi jsou samozřejmě také čeští poslanci a senátoři. Těm se situace značně zkomplikovala už během roku. Kouřit se nesmělo už před zákazem například ve Valdštejnské zahradě, která přináleží Senátu.

„Kancelář Senátu přizpůsobila pravidla kouření platnosti novely zákona účinné od 31. května. Ve vnitřních prostorách paláců se nesmí kouřit, stejný zákaz platí už dlouho také ve Valdštejnské zahradě,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Eva Davidová z Kanceláře Senátu. Dodala, že senátní jídelna i restaurace jsou striktně nekuřácké. Kuřárny zatím v prostoru Senátu nejsou. To může být těžké zejména pro senátora za ODS Jaroslava Kuberu, který je vášnivým kuřákem. „Pracovníci a návštěvníci kouří v exteriérech, kryté prostory pro kuřáky v Senátu zatím zřízeny nebyly,“ upřesnila Davidová.

I Roman Žamboch z tiskového oddělení Kanceláře Poslanecké sněmovny potvrdil, že všechny parlamentní kavárny a restaurace začaly zákaz kouření dodržovat od 31. května. „Některé z nich již byly ovšem nekuřácké dávno předtím, stejně jako všechny ostatní veřejné prostory ve všech sněmovních objektech,“ upřesnil Žamboch. Na rozdíl od senátorů si však poslanci nemusí chodit zapálit ven na ulici, ale mají k dispozici 2 kuřárny. „Pro kuřáky jsou vyhrazena místa pro kouření - v hlavním objektu ve Sněmovní 4 jsou dvě,“ dodal.

Poslanci mají  k dispozici celou řadu hospod a kaváren, kde si dříve mohli zapálit. Teď tam mohou pouze na jídlo nebo na skleničku. Mezi sněmovní hospody tak patří například provozovna U Roury, U Rückla, Restaurace Sněmovní, Kavárna Demokracie nebo Kavárna u hlavního sálu. 

Co se týče areálu Hradu, návštěvní řád Správy Pražského hradu uvádí, že kouření je přísně zakázáno uvnitř návštěvních objektů. Hradní kancléř Vratislav Mynář se pro náš server nevyjádřil, zda od 31. května Hrad přijal nějaká další opatření, týkající se zákazu kouření. 

A kde si tedy může zapálit prezident Miloš Zeman? V minulosti si v rozporu s pravidly zapálil například v budově České televize (ČT) či na pokoji v britském hotelu. Naposledy vzbudil rozruch fakt, že Miloš Zeman smí kouřit na palubě vládního speciálu, jimž nedávno cestoval na návštěvu Číny. Je tedy nanejvýš pravděpodobné, že Zeman nemá žádná omezení ani na Hradě. Server oslovil mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, ten se však zatím k věci nevyjádřil. 

Předpověď počasí na příští víkend: Oteplení z průběhu týdne by mělo vydržet

23.01.2022 06:30 Probíhající víkend ještě neskončil, díky meteorologům už ale mohou lidé vyhlížet i ten poslední…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

První sociální síť vznikla před tisíci lety v Africe, tvrdí vědkyně

22.01.2022 14:28 První sociální síť se neobjevila v éře internetu, ale mnohem dříve - přesněji před 50.000 lety na…

Mrazivé počasí bude pokračovat i o víkendu. Teploty spadnou hluboko pod…

22.01.2022 06:30 V Česku bude nadále sněžit i během víkendu. Větší nadílku meteorologové očekávají v sobotu, kdy…

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Ministryně Černochová v Nehvizdech dnes odhalila nový památník výsadku…

29.12.2021 18:15 V Nehvizdech nedaleko Prahy dnes slavnostně odhalili nový památník, který připomíná výsadek operace…

Ve Sportce padla třetí nejvyšší výhra, vítěz si odnese přes 250 milionů…

19.12.2021 21:44 V loterii Sportka dnes padla třetí nejvyšší výhra v její historii. Výherce má nárok na téměř 250,2…

Očkování není v rozporu s buddhismem, rozhodl soud

17.12.2021 09:11 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl podnět právníka, který tvrdil, že očkování proti koronaviru je v…

Související:

Právě se děje

reklama