Jubilejní ročník festivalu Ignis Brunensis navštívilo přes milion lidí

Brno – Jubilejní dvacátý ročník mezinárodního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS včera zakončila závěrečná show s ohňostrojným „přípitkem“ nad hradem Špilberk. Všech sedm ohňostrojů letošního ročníku vidělo přes milion návštěvníků a další desetitisíce lidí vyrazily na festivalové akce doprovodného programu.

Přidejte svůj názor

Soutěžní show rakouského týmu Pocta Hansi Zimmerovi...a Jaroslavu Ježkovi

Včera byl závěrečným ohňostrojem na hradě Špilberk zakončen jubilejní dvacátý ročník mezinárodního soutěžního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Pět soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě a dva nesoutěžní nad hradem Špilberk navštívilo celkem 1 030 000 diváků.

Týmy ze Španělska, Číny, Švýcarska, Německa, Rakouska a Česka připravily představení, která dohromady trvala 113 minut a 43 sekund. Vítězem hlavní ceny letošního ročníku se stal tým Pirotecnia Ricardo Caballer ze španělské Valencie. Kromě ohňostrojů festival letos opět nabídl bohatý doprovodný program, na který vyrazily další desetitisíce návštěvníků.

Festival Ignis Brunensis spatřil světlo světa poprvé v roce 1998 a za dvacet let své existence hostil 109 oficiálních ohňostrojných show. Ve dvaceti ročnících se festivalu zúčastnilo 45 týmů z 21 zemí a čtyř světadílů (Evropa, Asie, Afrika a Austrálie). Mezi mimoevropskými účastníky byli Čína, Japonsko, Austrálie a Jižní Afrika.

Od roku 2003 soutěž pětkrát vyhrál tým z Portugalska, dvakrát ze Španělska a dvakrát z Česka. Mezi další vítězné země, které dosud získaly hlavní cenu jednou, patří Austrálie, Francie, Itálie, Slovensko, Švýcarsko a Řecko. Za historicky nejúspěšnější týmy můžeme považovat Flash Barrandov SFX Česko, který dvakrát zvítězil v mezinárodní soutěži a třikrát v národní, a tým Macedo´s Pirotecnia Portugalsko, který má na kontě čtyři mezinárodní vítězství.

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Průměrná návštěvnost festivalu, počítáme-li pouze soutěžní ohňostroje, čítá 148 tisíc lidí. Nejvyšší návštěvnost organizátoři zaznamenali v loňském roce při ohňostroji ze Španělska, který vidělo 210 tisíc lidí.

První ročník v roce 1998 trval pouze tři dny a soutěžily v něm tři české týmy na Kraví hoře s finálovým ohňostrojem odpáleným ze tří míst – Kraví hora, Špilberk a Červený kopec. V roce 2002 se hlavní soutěž přesunula na Brněnskou přehradu a změnila se z národní na mezinárodní. Letošní dvacátý ročník byl již měsíční akcí se světovou účastní ohňostrojů ze šesti zemí.

Mezi ohňostrojné lokality za dvacetiletou historii festivalu se zařadila Kraví hora (v počátcích a výročních ročnících), hrad Špilberk (každoročně), Brněnská přehrada (od 2001), Denisovy sady, Výstaviště, Sportovní areál Hněvkovského, Olympia Brno, Masarykův okruh, pivovar Starobrno, zahrada Augustiniánského opatství a Červený kopec.

Aktuálně probíhá ještě hlasování o vítězi divácké ceny letošního ročníku. Hlasovat můžete do středy 28. června 2017 do půlnoci. Výsledky bosou zveřejněny následující den, tedy ve čtvrtek 29. června. Zapojit se můžete také do fotosoutěže Olympia Brno otevřené pro amatéry i profesionály, kam můžete zaslat snímky ohňostrojů a festivalového dění. Uzávěrka pro dodání fotografií je na konci srpna. Až do 13. července také běží na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně na Zelném trhu série open-air představení Městského divadla Brno.  

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Přestože dvacátý ročník právě skončil, fanoušci se již mohou začít těšit na příští rok. Jednadvacátý ročník se totiž uskuteční od 26. května do 24. června 2018 se zahajovacím ohňostrojem 26. května na brněnském výstavišti. Festivalem se budou prolínat oslavy sta let Československa a devadesáté výroční světoznámého brněnského výstaviště.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 14:42 Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

V Národní muzeu se desítky let ukrýval světový unikát. Vůbec nikdo o něm…

10.12.2018 13:17 Vědci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty UK a Geologického ústavu AV ČR oznámili ve vědeckém…

Ovčáček pro EZ reaguje na video s Harrym Potterem a Zemanem: Co vzkázal…

10.12.2018 12:38 Včera zveřejněné parodické video reklamního režiséra Michala Orsavy neuniklo ani Pražskému hradu.…

Poprask kvůli StarDance: Češi chtějí vyhazov moderátorů, na internetu…

10.12.2018 11:57 Aktualizováno Sobotní večer se stejně jako několik předchozích nesl ve víru oblíbené soutěže StarDance, Tentokrát…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama