Jubilejní ročník festivalu Ignis Brunensis navštívilo přes milion lidí

Brno – Jubilejní dvacátý ročník mezinárodního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS včera zakončila závěrečná show s ohňostrojným „přípitkem“ nad hradem Špilberk. Všech sedm ohňostrojů letošního ročníku vidělo přes milion návštěvníků a další desetitisíce lidí vyrazily na festivalové akce doprovodného programu.

Přidejte svůj názor

Soutěžní show rakouského týmu Pocta Hansi Zimmerovi...a Jaroslavu Ježkovi
doporučujeme

Včera byl závěrečným ohňostrojem na hradě Špilberk zakončen jubilejní dvacátý ročník mezinárodního soutěžního festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Pět soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě a dva nesoutěžní nad hradem Špilberk navštívilo celkem 1 030 000 diváků.

Týmy ze Španělska, Číny, Švýcarska, Německa, Rakouska a Česka připravily představení, která dohromady trvala 113 minut a 43 sekund. Vítězem hlavní ceny letošního ročníku se stal tým Pirotecnia Ricardo Caballer ze španělské Valencie. Kromě ohňostrojů festival letos opět nabídl bohatý doprovodný program, na který vyrazily další desetitisíce návštěvníků.

Festival Ignis Brunensis spatřil světlo světa poprvé v roce 1998 a za dvacet let své existence hostil 109 oficiálních ohňostrojných show. Ve dvaceti ročnících se festivalu zúčastnilo 45 týmů z 21 zemí a čtyř světadílů (Evropa, Asie, Afrika a Austrálie). Mezi mimoevropskými účastníky byli Čína, Japonsko, Austrálie a Jižní Afrika.

Od roku 2003 soutěž pětkrát vyhrál tým z Portugalska, dvakrát ze Španělska a dvakrát z Česka. Mezi další vítězné země, které dosud získaly hlavní cenu jednou, patří Austrálie, Francie, Itálie, Slovensko, Švýcarsko a Řecko. Za historicky nejúspěšnější týmy můžeme považovat Flash Barrandov SFX Česko, který dvakrát zvítězil v mezinárodní soutěži a třikrát v národní, a tým Macedo´s Pirotecnia Portugalsko, který má na kontě čtyři mezinárodní vítězství.

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Průměrná návštěvnost festivalu, počítáme-li pouze soutěžní ohňostroje, čítá 148 tisíc lidí. Nejvyšší návštěvnost organizátoři zaznamenali v loňském roce při ohňostroji ze Španělska, který vidělo 210 tisíc lidí.

První ročník v roce 1998 trval pouze tři dny a soutěžily v něm tři české týmy na Kraví hoře s finálovým ohňostrojem odpáleným ze tří míst – Kraví hora, Špilberk a Červený kopec. V roce 2002 se hlavní soutěž přesunula na Brněnskou přehradu a změnila se z národní na mezinárodní. Letošní dvacátý ročník byl již měsíční akcí se světovou účastní ohňostrojů ze šesti zemí.

Mezi ohňostrojné lokality za dvacetiletou historii festivalu se zařadila Kraví hora (v počátcích a výročních ročnících), hrad Špilberk (každoročně), Brněnská přehrada (od 2001), Denisovy sady, Výstaviště, Sportovní areál Hněvkovského, Olympia Brno, Masarykův okruh, pivovar Starobrno, zahrada Augustiniánského opatství a Červený kopec.

Aktuálně probíhá ještě hlasování o vítězi divácké ceny letošního ročníku. Hlasovat můžete do středy 28. června 2017 do půlnoci. Výsledky bosou zveřejněny následující den, tedy ve čtvrtek 29. června. Zapojit se můžete také do fotosoutěže Olympia Brno otevřené pro amatéry i profesionály, kam můžete zaslat snímky ohňostrojů a festivalového dění. Uzávěrka pro dodání fotografií je na konci srpna. Až do 13. července také běží na Biskupském dvoře Moravského zemského muzea v Brně na Zelném trhu série open-air představení Městského divadla Brno.  

img-responsive

Brněnská přehrada se během sobotního večera změnila v Karibik. Soutěžní část mezinárodní festivalu ohňostrojů STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS zahájil český tým pod hlavičkou Ignis Brunensis. Show s názvem Jack Sparrow na hudbu Hanse Zimmera z Pirátů z Karibiku uchvátil 190 tisíc diváků (3.6.2017). | foto: ignisbrunensis.cz

Přestože dvacátý ročník právě skončil, fanoušci se již mohou začít těšit na příští rok. Jednadvacátý ročník se totiž uskuteční od 26. května do 24. června 2018 se zahajovacím ohňostrojem 26. května na brněnském výstavišti. Festivalem se budou prolínat oslavy sta let Československa a devadesáté výroční světoznámého brněnského výstaviště.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Na údržbu katedrály svatého Víta padne 20 milionů ročně

16.04.2019 17:56 Do údržby a rekonstrukce katedrály svatého Víta včetně její ochrany před požáry investuje Kancelář…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama