Zeman a Babiš skončí, Česko bude obklopeno migranty, soudí renomovaný lékař Pirk

ROZHOVOR - Kardiochirurg Jan Pirk už není skálopevně přesvědčen, že Miloš Zeman a Andrej Babiš budou vládnout Česku. Vyjádřil se také k peprné mluvě současné hlavy státu a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka. Prozradil, co pro něj znamená politika a jak souvisí se zdravotnictvím a zdravím lidí.

Jan Pirk (Foto: Tomáš Štec)

Známý kardiochirurg Jan Pirk se netají některými svými názory na směřování Evropy jakožto politického a společenského systému. Ve druhé části rozhovoru rozděluje politiky na ty západoevropské a na ty české, kteří jsou ještě rozumní. Jak vnímá problém migrace a co říká na tandem Zeman-Ovčáček? EuroZprávy přináší druhou část rozhovoru:

V jednom rozhovoru jste řekl, že naše civilizace je ve válce a hrozí její pád z vrcholu. Je vůbec nějaký způsob, jak tomuto dějinnému koloběhu čelit?

Když tak poslouchám projevy západoevropských politiků, mám velkou obavu, že tomuto dějinnému koloběhu nejsme připraveni čelit. Naši politici jsou naštěstí natolik rozumní, že tomuto tlaku nepodléhají. Jenom je otázka, jestli můžeme jako izolovaný ostrůvek v Evropě, obklopeni zeměmi s miliony nepřizpůsobivých imigrantů, přežít.

Evropa vymírá, zároveň se prodlužuje věk dožití, sociální systémy mnoha evropských zemí jsou na pokraji kolapsu. Jaký by měl být recept na zvládnutí tohoto stavu? Německo si od přijetí velké části migrantů slibovalo, že tento trend mohou nově příchozí zvrátit.

Samozřejmě, že přijetí velké části migrantů nedokáže zvrátit trend v tom, že stále více lidí bude závislých na sociálních systémech. Vidíme to, že se jedná většinou o nekvalifikované pracovníky, kteří ani nemají velkou tendenci pracovat a chtějí žít svojí kulturou, zvyklou z domova. Na druhé straně však jsou migranti, kteří se dokáží zcela přizpůsobit a jsou pracovití. Jako příklad bych uvedl migranty z Dálného Východu či Ukrajiny.

V první přímé prezidentské volbě jste podpořil kandidáta Jana Fischera. Jak zpětně tuto svou aktivitu vnímáte? A co vám dala?

Moje spolupráce s Janem Fischerem byla nesdělitelnou školou života. Své aktivity vůbec nelituji a poučil jsem se, že svět politiků není svět, ve kterém bych se chtěl pohybovat.

Nechystáte se v nadcházejících volbách podpořit některého z prezidentských kandidátů?

Samozřejmě, že svým hlasem některého z kandidátů podpořím.

Stále si myslíte, že Miloš Zeman nemůže být poražen? Spekuluje se, že by mu vítězství mohlo překazit jeho zdraví. Mnozí příznivci se od něj odklání i z tohoto důvodu.

Ještě před půlrokem jsem byl skálopevně přesvědčen o tom, že tandem Miloš Zeman a Andrej Babiš nemůže být poražen. V současné době již o tom tak přesvědčen nejsem.

Otázka prezidentova zdraví trápí i politiky. Jeho výroky na adresu premiéra Sobotky, kterého nepřímo označil za "svini" tak tímto omlouvají. Argumentují, že jeho tělo chátrá, nebo na něj působí horko či alkohol. Je to možné?

Nedivím se, že otázka prezidentova zdraví trápí i politiky. Já jsem řekl, že si myslím, že pan prezident toho již pro tuto zemi vykonal dost a že je nemocen a měl by se šetřit a v klidu si užívat důchodu. Jeho mluvčí řekl, že bych za tyto výroky měl vrátit diplom.

Podobně ostré výroky používá právě i mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček. Ten ze své funkce označil pracovníka České televize za "idiota". Je dle Vašeho názoru takové chování přípustné, a čím může být způsobeno?

Staré přísloví říká: " Jaký pán, takový kmán". "Krásné příklady", jak se mají lidé k sobě navzájem chovat.

Podle čeho se vy osobně rozhodujete, komu hodíte hlas ve volbách Čekají nás důležité Sněmovní volby letos v říjnu.

Já osobně se budu rozhodovat podle chování jednotlivých kandidátů. Určitě neskočím na lep některým populistům, protože jsem realista.

Co pro Vás znamená politika? Komunisté ji považovali po vzoru Marxova učení za něco odvozeného, primát měly ekonomické otázky. Jaký vidíte vztah mezi politikou a zdravotnictvím, potažmo zdravím lidí, kteří v daném politickém systému žijí?

Myslím, že vztah mezi politikou a zdravotnictvím je velice úzký, protože politici zlepšenou péči o zdraví používají jakožto vábničku k získání hlasů občanů ve volbách. Kdysi jsme se ve školách učili, že válka je pokračováním politiky jinými prostředky. Možná, že by se to dalo otočit a říci, že politika je válka nenásilnými prostředky.

Děkuji za rozhovor.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje