Získat od Číny pandy je nesmírně složité, tvrdí španělská zoo

Praha – Zoologická zahrada doufá, že jí Čína zapůjčí vzácné a ohrožené pandy velké. Už začíná pracovat na jejich expozici, ačkoliv nemá žádnou jistotu, že pandy skutečně získá.

Panda, ilustrační foto

Pražská zoo, jež se nachází v Tróji, se chce připojit k přibližně dvěma desítkám světových zahrad, které se mohou pyšnit pandou velkou. Panda velká je ohrožený druh a zahrady je mohou získat jen po dlouhých domluvách s Čínou, která všechna tato zvířata vlastní.

Mluvčí madridské zoo ve Španělsku, která pandy chová už několik let a dokonce se v ní již narodilo několik mláďat, José María Nogueira Ramirez pro server EuroZprávy.cz uvedl, že získat pandy od Číny bylo složité. „Šlo o časově hodně náročný projekt,“ komentoval.

Pražská zoo zatím o pandách jedná a zatím nemá žádnou jistotu, že je opravdu dostane. „V tuto chvíli není podepsaný žádný dokument, že pandu velkou po dokončení pavilonu opravdu získáme,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz Alena Šteffelová za pražskou zoo. Jednání však podle ní probíhají i na úrovni politické a zoo věří v úspěch.

Protože nic není jisté, zoo neví, jaké náklady na provoz a výživu těchto tvorů bude muset vynaložit. „Zaměstnali jsme specialistu na pandy a z Číny mu přijeli dva asistenti z čínské Chengdu Giant Panda Research Base for Giant Panda Breeding,“ objasňoval situaci ve španělské zoo Ramirez. Podle něho je péče o pandy poměrně náročná.

Panda velká patří mezi ohrožené druhy, a proto je velmi důležitý její chov v zoologických zahradách. Jejich rozmnožování však není jednoduché ani pro pandy, ani pro personál zoo. Mláďata patří Číně, stejně jako jejich rodiče. „Můžeme si je nějakou dobu nechat, ale po několika letech je musíme poslat do Číny,“ řekl Ramirez. Světové zoo tak musí vždy spoléhat na ochotu Číny jim pandy zapůjčit a ponechat je v jejich péči.

Pražská zoo i magistrát hlavního města Prahy schválily návrh na novou expozici, ve které nahá pandy najít své nové bydlení. Součástí objektu za 200 milionů, který bude stát na místě nynější expozice ledních medvědů, má být také čínská restaurace. Pokud zoo pandy nedostaně, ubytuje v komplexu jiné čínské medvědy.

Česká ambasáda v Číně a také magistrát města Prahy se k problematice nechtěly vyjadřovat a odkazovaly na pražskou zoo. Čínská ambasáda se serveru EuroZprávy.cz neozvala vůbec.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje