Pražské Hlavní nádraží přivítalo Wintonovy děti. Po jejich zachránci byl pojmenován salónek

REPORTÁŽ - Na pražském Hlavním nádraží vznikl nový salónek, který je věnován siru Nicholasi Wintonovi. Na jeho slavnostním otevření se objevili i čtyři tzv. Wintonovy děti, které hrdina v roce 1939 zachránil. Je to jeden z řady salónků ČD Lounge, které dopravce otevírá ve jménu slavných osobností.

Lady Milena Grenfell-Baines podepsala stěnu ve Wintonově salonku
doporučujeme

Nový salónek z řady ČD lounge byl otevřený na Hlavním nádraží v Praze. V provozu je již od června letošního roku, ale k slavnostnímu křtu došlo až teprve v úterý 11. července a to za přítomnosti čtyř z dětí, které sir Nicholas Winton před téměř 80 lety zachránil.

Pozvání přijali Bedřich "Ben" Abeles, Jiří Kafka, lady Milena Grenffel-Baines a Zuzana Marešová. „Hrozně nás to těší, že je po Nickym, jak my mu říkáme, pojmenovaná takový hezká místnost,“ uvedla Marešová. Podle ní už ví pouze o 12 žijících Wintonových dětech. Ze všech zachráněných se však podařilo najít po válce asi jen třetinu. „Je možné, že po světě chodí lidi, kteří vlastně neví, že sem k nám patří,“ poznamenala Marešová.

img-responsive

Zuzana Marešová (vpravo) | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

ČD Lounge Praha je jedna ze série VIP čekáren, které České dráhy postupně otevírají a vždy je pojmenují po nějaké významné osobnosti. Svůj salónek tak má na různých místech například už stavitel železnic Jan Perner, železniční dokumentarista Jiří Bouda či manželé Zátopkovi. Konečně došlo také na Hlavní nádraží v Praze.

„V Praze byla volba jasná, vsadili jsme na jméno sira Nicholase Wintona, kterého si velmi vážíme a velmi ho obdivujeme za činy, které uskutečnil,“ vysvětlil na setkání obchodní ředitel ČD Jiří Ješeta. Ve svém projevu také připomněl speciální vlak, který České dráhy v roce 2009 vypravili do Anglie při příležitosti 70. výročí záchrany, kterou Winton zorganizoval. 

Na setkání nejdříve byly postupně představeny všechny čtyři děti a přítomné dámy přednesly krátké projevy. Marešová zdůraznila, že by byl sir Nicholas poctěn. Lady Grenffel-Baines vyřídila pozdravy od manželky sira Nicholase Barbara a také představila zbylé dvě Wintonovy děti, které se s úsměvem možnosti hovořit zřekly. 

Po slavnostním zahájení bylo dále na programu podepsání zdi salónku, kde svou signaturu postupně zanechaly všechny čtyři přítomné děti.

img-responsive

Bedřich "Ben" Abeles podepisuje zeď salónku | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Na všech přítomných dětech bylo vidět, že je jim velkou ctí být u takové události a také mají radost z toho, že se mohou setkat. Zuzana Marešová později řekla, že v poslední době jsou v kontaktu hodně a vždy se na sebe těší. Podle ní se také věnují přednášení na školách a různých shromážděních. „Myslíme si, že to (události druhé světové války) nesmí zapadnout v zapomenutí a děti by takové věci měly znát,“ zdůraznila Marešová.

ČD Lounge je systém moderních oddělených čekáren, který slouží pro některé cestující. Dostanou se do nich majitelé jízdenek první třídy, druhé třídy ve vlacích vyšší kvality, těhotné ženy, majitelé průkazu ZTP, cestující s dětmi do 10 let a vlastníci speciální slevové kartičky ČD. 

Mezi výhody speciálních salónků patří wifi, dobíjecí stanice pro telefon, dětský koutek, klimatizaci, občerstvení a stálá přítomnost zaměstnanců, kteří jsou zákazníkům k dispozici. 

Kdo byl sir Nicholas Winton?

Na sklonku roku 1938 Nicholas Winton pracoval jako makléř na londýnské burze. Bylo mu devětadvacet let. Místo aby tehdy jel na plánovanou dovolenou do Švýcarska, zapojil se do záchrany židovských dětí z Československa, kterým pomáhal dostat se do Velké Británie až do vypuknutí války. O svém hrdinství pak více než 50 let mlčel. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maximum meteorického roje Geminidy v noci z neděle na pondělí

12.12.2020 09:32 Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních…

Meteorický roj Geminidy je tady. V noci z neděle 13. prosince na pondělí…

10.12.2020 10:36 Ostatně, třeba ještě budeme v karanténě nebo se na home-office můžeme dospat. Naše planeta totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama