Unií zakázané žárovky v Česku nekončí, díky fintě se prodávají dál

Praha - Češi si mohou navzdory Evropské unii dál svítit klasickou 100wattovou či 75wattovou žárovkou. Pražský tvůrce webových projektů Martin Ponza totiž zřídil nový e-shop, kde je prodává přesto, že to unijní zákony zakazují, píší v pondělním vydání Hospodářské noviny.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Postihu se nebojí. "Evropská unie zakazuje žárovky pouze jako světelný zdroj, ale světlo naštěstí není jejich jediným využitím," vysvětluje fintu, se kterou už v polovině října přišel německý obchodník Siegfried Rotthäuser z Essenu. Ten si založil internetový obchod, kde klasické 75wattové a 100wattové žárovky nabízel jako "topná tělesa" a "dekorační předměty". Během prvních tří dnů jich údajně prodal na čtyři tisíce, popisují Hospodářské noviny.

Ponza však nečeká, že půjde o finančně lukrativní projekt. "Je to spíš protest a také zčásti recese," řekl Hospodářským novinám v reakci na rozhodnutí EU stáhnout do roku 2012 všechny klasické žárovky a nahradit je energeticky úspornějšími. Přesto věří, že se prodej rozjede. Už totiž začal jednat s čínskými dodavateli, od kterých by mohl začít žárovky odebírat. Jen by je musel šikovně přejmenovat. S názvem "žárovka" by narazil. Unie povoluje pouze jejich doprodej, ne však další dovoz.

I s touto fintou by však mohl narazit. Podle ministerstva průmyslu a obchodu má každý výrobek schválené použití a žárovka nabízená jako topné těleso je klamáním zákazníka, píší Hospodářské noviny.

Loading...
Témata: EU
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama