Češi jako kanál Evropy. Ptali jsme se výrobců, proč nás šidí

Praha – Podle studie, kterou si nechalo zpracovat Ministerstvo zemědělství, se mnoho výrobků liší v závislosti na trhu. Málokoho překvapí, že německé produkty v této studii dopadly lépe než to samé zboží pro český trh. Proč tomu tak je?

Prostřený stůl - ilustrační fotka

Ministerstvo zemědělství pověřilo Vysokou školu chemicko-technologickou (VŠCHT) v Praze, aby otestovala složení stejných výrobků z různých trhů. Komisaři z odborné komise testovali výrobky z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Německa a porovnávali jejich barvu, složení i množství. Srovnávali také popisky na obalech.

Protože u potravin nelze porovnat chuť, museli se komisaři spokojit s kontrolou surovin, barvy a konzistence produktů. Z 21 vybraných výrobků vyhodnotili více než polovinu jako odlišnou. Jednalo se o suroviny, množství, ale i barvu a strukturu.

Lépe byly obvykle hodnoceny výrobky pro německý trh. Lepší byla německá Nutella, německé Kiri, německá Activia, německé rybí prsty Iglo nebo například rakouská Pizza Ristorante společnosti Dr. Oetker. V čajích Teekanne jsou odlišná množství kofeinu podle země a v německém ledovém čaji Nestea lze najít cukr, zatímco v českém umělá sladidla.

Testující nepochválili společnost Jacobs Douwe Egberts. Jejich instantní káva Jacobs 3v1 se výrazně lišila podle trhů. Podle VŠCHT se daly najít veliké rozdíly v barvě instantního prášku, kromě toho se obsah sáčků lišil o přibližně 3 gramy, přičemž německé a rakouské sáčky měly větší obsah. Oproti tomu kofeinu v kávě našli komisaři nejméně u rakouských a německých výrobků, nejvíce jich naopak bylo ve slovenských.

Jacobs Douwe Egberts popírá, že by se jejich nabídka kvalitativně lišila podle trhu. Uznává však, že poměr kávy a cukru se mezi trhy liší. „Produkt pro Českou republiku obsahuje větší množství kávy. Veškerá drobná přizpůsobení receptury se odvíjejí od místních spotřebitelských preferencí a odlišných kultur pití kávy,“ vysvětlila pro server EuroZprávy.cz Ivana Havlíková, mediální zástupkyně Jacobs Douwe Egberts.

Jako zcela odlišné výrobky komise prohlásila masové konzervy Tulip od dánského výrobce. Zatímco německá konzerva obsahovala vepřové maso, česká byla tvořená z kuřecího. Odlišné byly i obaly a popisy výrobků. Problém u této dvojice však může být jinde. Podle zástupce Tulip Food Company Michaela Ravna se totiž jedná o zcela rozdílné výrobky.

„Tento problém neřešíme poprvé. Jsou to úplně jiné výrobky, které mají podobná balení. Jejich recepty se však liší – německé Frühstückfleisch je vepřová konzerva, zatímco český Luncheon Meat je kuřecí,“ uvedl Ravn pro EuroZprávy.cz. Ani na obalech prý nikdo netvrdí, že se jedná o stejný druh jídla.

Tým VŠCHT však netestoval pouze potraviny, zaměřil se i na prací prostředky. Zjistil, že litrová lahev aviváže Lenor obsahuje v Čechách jen 930 mililitrů aviváže, zatímco německé lahve obsahují 990 mililitrů. Prací prášek Persil se liší podle množství aktivních látek, přičemž v německém a rakouském prášku jich je o přibližně 3 % více.

Společnost Henkel uznává, že se prací prostředky mohou lišit podle trhu, ovšem podle jejich slov to nemá vliv na kvalitu pracího prostředku. „Složení upravujeme podle pracích návyků regionů. Podle výzkumu české a slovenské domácnosti perou při vyšších teplotách, zatímco ostatní evropské země preferují teplotu nižší. Kvůli tomu se liší množství aktivních látek, které potřebuje,“ ujasnila pro server EuroZprávy.cz za společnost Henkel Zuzana Ozanová.

Ozanová ještě dodala, že kvalita výrobků změnami složení netrpí, což prý potvrzují jejich interní a externí testy a také spokojenost zákazníků. Spokojenost podle ní naznačuje rostoucí množství opakovaných nákupů v České republice a na Slovenku. Společnost Henkel tak s výsledky testů nesouhlasí a nepokládá je za platné.

Ptali jsme se pražských spotřebitelů, ti z tohoto zjištění rozhodně nemají radost. „Není dobře, že jsou naše potraviny horší než v Německu. Ale dokud je budeme kupovat, tak nás budou šidit,“ komentoval pro server EuroZprávy.cz Jakub Minařík. „Je to ostuda, že jsme kanál Evropy,“ svěřila se serveru EuroZprávy.cz Věra Kratochvílová.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje