Brno se snaží udělat z občanů lepší lidi. Jaké příběhy za první dna týdny policisté zveřejnily?

Brno - Policie moravské metropole už čtrnáct dní na svých internetových stránkách zveřejňuje každý den jeden dobrý skutek obyvatel Brna. Na jejich stránkách naleznete seznam dobrých skutků pod označením „Modrý život“.

Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně

O internetové iniciativě brněnských strážníků poprvé informovala Česká televize. Strážníci našli pro svou aktivitu inspiraci v knize Jaroslava Foglara s názve Modrý život. Pod tímto označením si každý uživatel internetu může dohledat příslušný den v kalendáři a dobrý skutek, který toho dne někdo vykonal. Cílem celého projektu je motivace k tomu, aby lidé nebyli lhostejní vůči svému okolí.

Pro páteční den tak lze dohledat incident, při kterém třiatřicetiletá žena zapomněla svou kabelku v centru města. Přišla tak nakrátko o svůj mobil, doklady, klíče a hotovost. Věci se ji ale v pořádku vrátily. „Zásluhu na tom má poctivý třiapadesátiletý nálezce, který zapomenutou kabelku s tímto obsahem uviděl v centru města. U hlavního nádraží ji předal strážníkům, a tak se všechny věci mohly rychle vrátit k majitelce,“ stojí v „Modrém životě“.

Dalším ze zapsaných je například Marek Cigánek, který zachránil před zloději drahé vybavení ordinace. V noci si všiml otevřených dveří do domu. Nahlížel dovnitř, volal do chodby, ale nikdo nereagoval. „ Lidi chodili kolem a nikoho nenapadlo se podívat, jestli tam někdo není, proč jsou ty dveře otevřené“ řekl Marek Cigánek.

Kvůli obavám z možného vloupání zatelefonoval na služebnu strážník, nakonec se ukázalo, že při odchodu z práce majitelé špatně dovřeli dveře a ty se potom uvolnily poryvem větru. Majitelé tak přijeli objekt zamknout a nic se neztratilo.

Brněnští policisté příběhy zveřejňují už dva týdny, od 6. Července, kdy proběhlo 110. výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara. Jeho Modrý život poprvé vyšel v roce 1934 v knize Přístav volá autora Jaroslava Foglara - je popsán jako několik úkolů/bodů, které se snažíme každý den naplnit, abychom si pak, za jejich splnění, mohli vybarvit jedno políčko v kalendáři modře. Modře tak pomyslný kalendář na webu vybarvují i brněnští strážníci.

„Já bych neřekl, že je to výjimečné. Jen se o tom málo mluví. Pracuju dvacet let jako strážník městské policie a zažil jsem už hezkou řádku případů, kdy nám vlastně lidi pomáhají,“ řekl strážník Milan Hupka pro ČT.

Server EuroZprávy.cz v týdnu informoval o dobrém skutku starosty pražské sedmé městské části Jana Čižinského (KDU-ČSL). Ten okradené uklízečce předal prostřednictvím spontánní sbírky téměř 20 tisíc korun. Na výzvu, aby lidé uklízečce přispěli přes jeho transparentní účet, slyšelo překvapivě hodně lidí. Uklízečku někdo okradl při její práci v pražských ulicích, starosta ji finančně pomohl a pak poslal výzvu na svůj facebook.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje