"Čapák" se odkládá, OLAF ho zřejmě nestihne prošetřit do voleb

Brusel - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zřejmě nestihne prošetřit kauzu dotací na areál farmy Čapí hnízdo šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Za odkladem vyšetření stojí výměna na postu ředitele této instituce.

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Evropský úřad pro boj s podvody vyhlásil nečekaně výběrové řízení na svého nového ředitele. Současný šéf úřadu Giovanni Kessler končí na postu příští rok. Výběrové řízení si všiml server Neovlivní. 

“Datum uzávěrky pro registraci (uchazečů) je 27. července 2017. Registrace je možná pouze do 12:00 hod. bruselského času,” stojí v úředním věstníku EU.

Dá se očekávat, že vítěz vzešlý z výběrového řízení začne úřadu šéfovat až koncem letošního roku. A to je důvod, proč se zřejmě nestihne došetření dotační kauzy Babišova Čapího hnízda. V kontroverzním areálu si příští sobotu Andrej Babiš řekne ano se svou dlouholetou partnerkou Monikou. 

Podle zákulisních informací Neovlivní.cz je vysoce pravděpodobné, že úředníci OLAF budou chtít s finálním verdiktem počkat na nového šéfa. Úřad by však měl mít už všechny klíčové informace, které byly potřeba k rozhodnutí. Jeho pracovníci před nedávnem sbírali poslední svědectví a důkazy v Praze. 

OLAF je nezávislým subjektem, který působí v rámci Evropské komise. Jeho posláním je chránit finanční zájmy Evropské unie vyšetřováním daňových podvodů či korupčních případů. Úřad funguje od roku 1999 a mezi jeho zaměstnance patří řada policistů, celníků či právníků. Současný ředitel Kessler je ve své funkci od roku 2011.

Andrej Babiš čelí podezření, že jeho koncern Agrofert v roce 2008 formálně převedl farmu na jiného majitele, protože Agrofert by dotaci na stavbu v hodnotě 50 milionů nezískal. Případem se zabývají i čeští kriminalisté. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama