Odmítněme zlo jasně a hlasitě. Horáček se vyjádřil k Drahošově údajné spolupráci s StB

Praha – V minulých dnech se objevilo podezření, že někdejší šéf Akademie věd ČR a prezidentský kandidát Jiří Drahoš spolupracoval s bývalou Státní bezpečností. Aby spekulace utlumil, na svou stránku vyvěsil fotografii svého lustračního osvědčení. Svého soupeře v prezidentské volbě se zastal také textař Michal Horáček, který apeluje na Čechy, aby taková obvinění nebrali vážně.

Přidejte svůj názor 205 komentářů

Drahoš, Jiří
doporučujeme

„Chci všechny ujistit, že se jedná jen o sprosté lži a považuji to za záměrnou provokaci. Proto jsem požádal své IT specialisty, aby se pokusili dohledat zdrojové IP adresy, které tyto lži rozšiřují, a právní zástupce, aby zvážili, zda celou věc předat policii k prošetření," uvádí se v Drahošově prohlášení na oficiálních stránkách jeho kandidatury. 

Svá slova doložil také lustračním osvědčením. Svého soupeře se zastal také Horáček. „Chci vás všechny poprosit: Neberte vážně obvinění, která se po internetu šíří na adresu pana Jiřího Drahoše. A už vůbec ne to, že se snad měl nějak zaplést s StB. Předložil pan Drahoš lustrační osvědčení? Ano. Je negativní? Ano. Splnil tedy svou morální povinnost (žádný zákon to prezidentským kandidátům neukládá). A tím je to pro všechny opravdu slušné lidi vyřízené,“ shrnul tuto kauzu na facebooku Horáček.

Drahoš se podle něj na vlastní kůži seznámil s tím, co on sám prožívá už rok. „Dozvídám se, že jsem prý byl vekslák. Nebyl, ani minutu. Prý jsem spolupracoval s StB. Nespolupracoval, doložitelný opak je pravdou (na mém webu sami můžete zjistit, že a jak jsem tu spolupráci odmítl). A taky jsem, samozřejmě, předložil lustrační osvědčení. Rovněž negativní,“ připomněl textař.

Dodal také, že s prezidentskými kandidáty má v plánu diskutovat o podstatných a skutečných záležitostech. „Proto plně podpořím všechny ráznější kroky včetně trestních oznámení, které pan Drahoš v legitimní obraně proti lži a zlovolné manipulaci případně podnikne,“ slíbil.

„Týká se to všech prezidentských kandidátů, protože taková kandidatura by měla mít i symbolickou hodnotu. Pojmenovává a hájí zájmy celého veřejného prostoru, a tak zasahuje i každého z nás. Mlčet se k tomu nedá, protože kdo mlčí, souhlasí. A já nesouhlasím. Znovu tedy prosím: ve vlastním zájmu odmítněme to zlo jasně a hlasitě,“ dodal Horáček.

Sám Drahoš přiznává, že se mu po zveřejnění zpráv o údajné spolupráci s StB dostalo velké podpory. „Poté, co jsem zveřejnil, že o mně začaly kolovat lživé a pomlouvačné maily, se objevilo neuvěřitelné množství vašich reakcí. Vyjadřujete mi podporu, a to nejen tady, na Facebooku a na internetu vůbec, ale i při osobních setkáních jako například včera v podvečer v Luhačovicích. Obrovské díky vám všem, kteří mě svojí důvěrou nabíjíte pozitivní energií a zároveň mi vracíte víru v obyčejnou lidskou slušnost,“ ocenil přístup Čechů Drahoš.

Loading...
Vstupte do diskuze (205)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama