Odmítněme zlo jasně a hlasitě. Horáček se vyjádřil k Drahošově údajné spolupráci s StB

Praha – V minulých dnech se objevilo podezření, že někdejší šéf Akademie věd ČR a prezidentský kandidát Jiří Drahoš spolupracoval s bývalou Státní bezpečností. Aby spekulace utlumil, na svou stránku vyvěsil fotografii svého lustračního osvědčení. Svého soupeře v prezidentské volbě se zastal také textař Michal Horáček, který apeluje na Čechy, aby taková obvinění nebrali vážně.

Drahoš, Jiří

„Chci všechny ujistit, že se jedná jen o sprosté lži a považuji to za záměrnou provokaci. Proto jsem požádal své IT specialisty, aby se pokusili dohledat zdrojové IP adresy, které tyto lži rozšiřují, a právní zástupce, aby zvážili, zda celou věc předat policii k prošetření," uvádí se v Drahošově prohlášení na oficiálních stránkách jeho kandidatury. 

Svá slova doložil také lustračním osvědčením. Svého soupeře se zastal také Horáček. „Chci vás všechny poprosit: Neberte vážně obvinění, která se po internetu šíří na adresu pana Jiřího Drahoše. A už vůbec ne to, že se snad měl nějak zaplést s StB. Předložil pan Drahoš lustrační osvědčení? Ano. Je negativní? Ano. Splnil tedy svou morální povinnost (žádný zákon to prezidentským kandidátům neukládá). A tím je to pro všechny opravdu slušné lidi vyřízené,“ shrnul tuto kauzu na facebooku Horáček.

Drahoš se podle něj na vlastní kůži seznámil s tím, co on sám prožívá už rok. „Dozvídám se, že jsem prý byl vekslák. Nebyl, ani minutu. Prý jsem spolupracoval s StB. Nespolupracoval, doložitelný opak je pravdou (na mém webu sami můžete zjistit, že a jak jsem tu spolupráci odmítl). A taky jsem, samozřejmě, předložil lustrační osvědčení. Rovněž negativní,“ připomněl textař.

Dodal také, že s prezidentskými kandidáty má v plánu diskutovat o podstatných a skutečných záležitostech. „Proto plně podpořím všechny ráznější kroky včetně trestních oznámení, které pan Drahoš v legitimní obraně proti lži a zlovolné manipulaci případně podnikne,“ slíbil.

„Týká se to všech prezidentských kandidátů, protože taková kandidatura by měla mít i symbolickou hodnotu. Pojmenovává a hájí zájmy celého veřejného prostoru, a tak zasahuje i každého z nás. Mlčet se k tomu nedá, protože kdo mlčí, souhlasí. A já nesouhlasím. Znovu tedy prosím: ve vlastním zájmu odmítněme to zlo jasně a hlasitě,“ dodal Horáček.

Sám Drahoš přiznává, že se mu po zveřejnění zpráv o údajné spolupráci s StB dostalo velké podpory. „Poté, co jsem zveřejnil, že o mně začaly kolovat lživé a pomlouvačné maily, se objevilo neuvěřitelné množství vašich reakcí. Vyjadřujete mi podporu, a to nejen tady, na Facebooku a na internetu vůbec, ale i při osobních setkáních jako například včera v podvečer v Luhačovicích. Obrovské díky vám všem, kteří mě svojí důvěrou nabíjíte pozitivní energií a zároveň mi vracíte víru v obyčejnou lidskou slušnost,“ ocenil přístup Čechů Drahoš.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje