Porostou houby? Deště posledních dní jsou nadějí českých houbařů

Brno - Deště v posledním týdnu a předpověď teplého počasí dává naději jihomoravským houbařům, že by mohli mít při vycházce do lesa štěstí jako lidé na Vysočině.

Pozor, houby rostou. Ale ne všechny jsou jedlé.
doporučujeme

Zatímco v moravské části Vysočiny je v lesích spousta hub, na jižní Moravě zatím houbaři čekají. Podle mykologa Vladimíra Antonína z Mykologického klubu Brno je otázka, jak moc byla půda proschlá a kolik vody a času bude potřebovat podhoubí na regeneraci.

Nejhůře se suchem na tom byla v posledních dvou měsících oblast jižně od Brna a tři jižní okresy kraje. "Tam není vůbec nic a zprávy zatím nejsou pozitivní," řekl Antonín.

Naději mohou mít houbaři, kteří se vydají na Tišnovsko směrem k Vysočině, stejně tak například na Drahanskou vrchovinu. "Tam prošly lokální bouřky, takže hodně záleží na tom, kde voda spadla. Tam by houby být mohly," řekl Antonín.

Pokud deště stačily, mělo by teplo následujících dnů dopřát houbám dobré podmínky k růstu. Tam, kde houby potřebují ještě další deště, si lidé počkají. Předpověď na příští týden však k tropickým teplotám příliš deště neslibuje.

Houby v hradeckém kraji zatím rostou více než loni a předloni
 
Houbaři v Královéhradeckém kraji mají zatím větší šanci naplnit své košíky než v minulých dvou letech. Loni a předloni bylo poměrně sucho a houby v kraji příliš nerostly, nyní je jich možné najít více. Vedle hřibovitých hub rostou i další druhy, řekla dnes ČTK mykoložka z Muzea východních Čech v Hradci Králové Tereza Tejklová.

"V nejbližším okolí Hradce Králové houby kvůli písčitému podloží moc nejsou, ale i zde jsou určitá místa, kde lidé houby nacházejí. Více hub roste v oblasti Krkonoš či Orlických hor," řekla Tejklová. Současné deštivé počasí a předpovídané oteplení podle ní růstu hub ještě pomůže. "Nesmí být ale zase příliš teplo, protože to houbám také nedělá úplně dobře," upozornila mykoložka.

Mimo hřibovitých hub mohou lidé v lesích v hradeckém kraji najít poměrně dost holubinek a růžovek, objevují se také lišky. "Druhová skladba je určitě pestřejší než v předchozích sezonách," řekla Tejklová a dodala, že na celkové hodnocení houbařské sezony v hradeckém kraji je ale ještě brzy. Záležet bude na další vývoji počasí, především v září.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama